Łódź: w laboratorium będą wytwarzać implanty tkanek

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-10-2016, 14:15

Łódź: w laboratorium będą wytwarzać implanty tkanek W laboratorium można obserwować procesy zachodzące na poziomie żywych komórek.

Nowe Laboratorium Biotechnologiczne w łódzkim Bionanoparku będzie odczytywać zapis genetyczny mikroorganizmów i komórek. Naukowcy zajmą się także wytwarzaniem implantów, które można zastosować w regeneracji trudnych tkanek.

Laboratorium Biotechnologiczne to jedno z sześciu nowych laboratoriów łódzkiego Bionanoparku. Posiada trzy pracownie: Genomiki i Sekwencjonowania, w której można poznać zapis genetyczny dowolnego, żywego organizmu i działającą od niedawna Pracownię Inżynierii Komórkowej, w której spośród tysięcy wariantów danego genu w różnych mikroorganizmach można wybrać te, które są najbardziej aktywne.

W Pracowni Hodowli Komórkowych i Mikroskopii Konfokalnej można obserwować procesy zachodzące na poziomie żywych komórek.

Jednak do takiego obrazowania wymagane jest specjalne przygotowanie próbki, wybarwienie odpowiednimi odczynnikami i najczęściej uśmiercenie obserwowanych komórek. System CARS pozwala zaś na obserwację związków chemicznych bezpośrednio w próbce, bez żadnego przygotowania.

Mikroskop wypełnia również zadania związane z medycyną regeneracyjną. Jego konfiguracja i dodatkowe wyposażenie umożliwia kontrolowanie w czasie rzeczywistym procesu wrastania komórek w tzw. skafold, czyli rusztowanie zbudowane np. z polimeru. Po odpowiednim zasiedleniu komórek wewnątrz rusztowania taki „żywy” implant może być - zdaniem specjalistów - skuteczniejszy w regeneracji trudnych tkanek, niż stosowane tradycyjnie metalowe lub polimerowe implanty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH