Lunatycy: na jawie mają migreny, ale we śnie nie czują bólu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-11-2015, 13:32

Lunatycy: na jawie mają migreny, ale we śnie nie czują bólu

Chociaż lunatycy na jawie często doświadczają bólów głowy, podczas epizodów lunatycznych nie czują bólu, nawet po doznaniu poważnych obrażeń - informuje czasopismo "Sleep".

Naukowcy z Uniwersytetu w Montpellier oraz Szpitala Gui-de-Chauliac w Montpellier (Francja) na podstawie wywiadów prowadzonych ze somnambulikami (osobami wykonującymi różne czynności podczas snu) zaobserwowali zadziwiającą prawidłowość – na jawie lunatycy częściej niż inni ludzie skarżą się na bóle głowy i migreny, ale w trakcie snu większość z nich doświadcza analgezji, czyli zjawiska zupełnego zniesienia uczucia bólu.

W badaniu kwestionariuszowym uczestniczyło 200 osób – 100 osób z grupy kontrolnej i 100 osób ze zdiagnozowanym somnambulizmem.

Analiza wyników pokazała, że somnambulicy 4-krotnie częściej cierpią na bóle głowy i 10-krotnie częściej miewają migreny niż pozostali badani. Jednocześnie wielu z nich nie przeżywa żadnych doznań bólowych w trakcie epizodów lunatycznych.

Spośród badanych osób 47 somnambulików doświadczyło choć raz w życiu poważnego wypadku podczas lunatykowania, a tylko 10 z nich obudziło się wtedy na skutek odczuwanego bólu. Pozostałe 37 osób spało dalej i poczuło ból dużo później lub dopiero po przebudzeniu.

Niektórzy pacjenci podawali bardzo drastyczne przykłady. Jeden z nich doznał poważnych złamań po wyskoczeniu z 3. piętra, inny połamał sobie nogę na skutek upadku z dachu własnego domu. Jednak żaden z nich nie obudził się w kryzysowym momencie. Obaj spali nadal, a bólu doświadczyli dopiero nad ranem, gdy budzili się, by rozpocząć nowy dzień.

- Wyniki naszego badania mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmów stojących za epizodami lunatycznymi – mówi jeden z badaczy dr Regis Lopez.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH