Malaria przyczyną hospitalizacji abp. Henryka Hosera

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP, LJ/ rynekaptek.pl   02-01-2017, 13:25

Malaria przyczyną hospitalizacji abp. Henryka Hosera Malaria jest przenoszona przez komary

Przyczyną pogorszenia stanu zdrowia abp. Henryka Hosera jest malaria. Hierarcha trafił do szpitala 29 grudnia 2016 roku.

Początkowo lekarze nie wiedzieli, co dolega biskupowi warszawsko-praskiemu. Malarię stwierdzono dopiero po serii specjalistycznych badań.

"Postawiona przez lekarzy diagnoza i realizowane procedury medyczne prowadzą do skutecznych efektów leczenia" - napisał w komunikacie biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Abp. Henryk Hoser ma 74 lata, od 2008 r. jest biskupem diecezjalnym warszawsko-praskim. Jest pallotynem, misjonarzem, lekarzem; przewodniczy Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych KEP; jest też członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Rodziny KEP.

Malaria jest najpowszechniej występującą chorobą pasożytniczą i wektorową. Wektorem jest ok. 80 różnych gatunków komarów z rodzaju Anopheles. Do zakażenia dochodzi, kiedy żywiące się krwią ludzką zakażone samice komarów wraz ze śliną do organizmu człowieka wprowadzają pierwotniaka z rodzaju Plasmodium.

Obecnie zidentyfikowano pięć rodzajów gatunków z rodzaju Plasmodium niebezpiecznych dla człowieka. Pierwotniak wnika do czerwonych komórek krwi, rozmnaża się i niszczy je. Chory nabawi się anemii. Do zakażenia może dochodzić także przez krew oraz drogą wertykalną z matki na płód.

Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie. Z powodu malarii umiera około 1,5-2,7 milionów ludzi każdego roku. Ocenia się, iż aktualnie 40-45% ludności ziemi żyje na terenach zagrożonych malarią w ponad 100 krajach świata.

Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci do 5 roku życia i kobiety ciężarne mieszkające na terenach endemicznych dla malarii oraz osoby nie odporne (nie posiadające swoistych przeciwciał), podróżujące m.in. z Europy do krajów endemicznego lub epidemicznego występowania malarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH