Malaria to nadal śmiertelne zagrożenie dla polskich turystów

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   16-05-2011, 06:20

Malaria to nadal śmiertelne zagrożenie dla polskich turystów

Chociaż nie mieszkamy w tropikach, to Polska wyróżnia się na mapie świata dużym wskaźnikiem umieralności na malarię. Coraz częściej podróżujemy i to w odległe zakątki globu, gdzie występuje malaria, a nasi lekarze ciągle mają problemy z diagnozowaniem tej choroby. Brakuje im też aktualnej wiedzy o dostępnych lekach.

W Polsce powstaje sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży (CCMP), które mają m.in. zwiększyć dostęp Polaków do lekarzy, którzy będą mogli udzielić fachowej porady na temat profilaktyki zdrowotnej w podróży.

Podróżujemy coraz więcej
Każdego roku, do tropików wyjeżdża ponad 400 tys. Polaków. Około 7 proc. podróżujących zapada na malarię. Liczba zgonów w wyniku tej choroby  jest w Polsce 10-krotnie wyższa niż w zachodnich krajach europejskich. Przyczyną tego stanu jest głównie brak stosowania przeciwmalarycznej profilaktyki lekowej przez turystów oraz zbyt późne rozpoznanie choroby.

- Tymczasem to właśnie szybka diagnoza odgrywa w tym przypadku kluczową rolę, a o niekorzystnym rokowaniu może przesądzić opóźnienie leczenia nawet o dobę - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Piotr Kajfasz z Kliniki Chorób Odzwierzęcych i Tropikalnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak wyjaśnia nam doktor,  dzieje się tak między innymi dlatego, że początkowe objawy choroby do złudzenia przypominają grypę. Stopniowo pojawia się gorączka, bóle mięśni, dreszcze, osłabienie, wymioty, kaszel, biegunka i ból brzucha.

- Efekty są takie, że choroba jest często diagnozowana już w zaawansowanym stadium, gdzie niekiedy nie ma już szans na jej wyleczenie. Tym bardziej, że malarię jest coraz trudniej wyleczyć, pojawiły się bowiem szczepy lekooporne - podkreśla dr Kajfasz.

Istnieje kilka leków, które można zastosować w walce z malarią, jednak nie wszystkie zostały zarejestrowane w Polsce. W związku z licznymi mutacjami choroby, te dostępne w kraju nie zawsze okazują się być skuteczne.

Profilaktyka przede wszystkim
Dlatego, jak zgodnie podkreślają specjaliści, o profilaktyce malarii powinien pamiętać każdy, kto wybiera się w egzotyczną podróż. Jak się okazuje, wielu Polaków uważa, że problem malarii ich nie dotyczy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH