Malaria zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-08-2016, 09:04

Malaria zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór Badania wykazały, że nowotwór szczególnie często pojawia się u dzieci urodzonych przez kobiety, które w czasie ciąży były zarażone malarią.

Dzieci matek, które w czasie ciąży były zarażone malarią, są bardziej narażone na nowotwór - mięsaka Burkitta - informuje pismo "Current Opinions in Virology".

W roku 1963 irlandzki chirurg Denis Parson Burkitt wysłał pocztą lotniczą próbkę niezwykłego nowotworu żuchwy, pobraną od dziecka z Ugandy. Adresatem był zajmujący się badaniem wirusów Anthony Epstein z Middlesex Hospital w Londynie.

Dopiero po kilku latach, dzięki opracowaniu odpowiednich metod hodowli, udało mu się wykryć w próbce obecność specyficznego wirusa, nazwanego później wirusem Epsteina-Barr w skrócie EBV (Yvonne Barr była asystentką Epsteina).

EBV to jeden z najpowszechniej występujących u ludzi wirusów. Zwykle zakażenie przebiega bezobjawowo, jednak u niektórych może pojawić się mononukleoza. W Afryce jest także przyczyną nowotworu nazwanego mięsakiem Burkitta.

Naukowcy z University of Colorado Cancer Center zastanawiali się, dlaczego tak powszechnie spotykany wirus powoduje mięsaka głównie w Afryce subsaharyjskiej.

Badania prowadzili w kenijskim mieście Kisumu na jeziorem Wiktorii, gdzie mięsak Burkitta jest częstym zjawiskiem. Jednocześnie powszechnie występuje tam malaria - zarażonych nią jest aż 28 proc. dorosłych w mieście, a na obszarach wiejskich (gdzie najczęściej występuje mięsak Burkitta) - nawet więcej.

Jak wykazały badania, nowotwór ten szczególnie często pojawia się u dzieci urodzonych przez kobiety, które w czasie ciąży były zarażone malarią. Najprawdopodobniej to pod jej wpływem "przyczajony" w organizmie wirus aktywizuje się i zakaża więcej komórek. Organizm nienarodzonego dziecka nie potrafi się bronić, dlatego wirusowi łatwiej przychodzi spowodowanie nowotworu.

Także inne powodowane przez wirusy nowotwory - na przykład mięsak Kaposiego czy rak szyki macicy - szczególnie często występują w Afryce subsaharyjskiej. W niektórych regionach takie zakaźne nowotwory stanowią nawet większość przypadków, podczas gdy w USA ważniejszymi czynnikami ryzyka są alkohol i palenie papierosów.

Naukowcy z University of Colorado chcą sporządzić szczegółowy rejestr nowotworów w rejonie Kisumu i podjąć działania zaradcze - na przykład doprowadzić do przeprowadzenia akcji szczepień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH