Marek Tombarkiewicz: jest wstyd mi za kolegów, że nie przepisują opioidów

FARMAKOTERAPIA

Autor: zdrowie.abc.com.pl/rynekaptek.pl   15-03-2017, 10:14

Marek Tombarkiewicz: jest wstyd mi za kolegów, że nie przepisują opioidów Przedstawiciele organizacji pacjenckich uważają, że cierpiący chorzy zbyt rzadko otrzymują opioidy

Lekarze zbyt rzadko korzystają z możliwości przepisywania pacjentom skutecznych leków przeciwbólowych, na przykład opioidów - ocenił we wtorek 14 marca br. wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Marek Tombarkiewicz zapewnił, że resort zdrowia chce poprawić dostępność pacjentów do skutecznego leczenia bólu.

We wtorek wiceminister uczestniczył w konferencji "Jak wdrożyć w praktyce zapis ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w obszarze leczenia bólu?" organizowanej przez Fundację "Wygrajmy Zdrowie", Koalicję na rzecz Walki z Bólem oraz Fundację "Eksperci dla Zdrowia".

Sejm w lutym br. uchwalił ustawę dającą prawo do leczenia bólu każdemu pacjentowi, a nie tylko osobom w stanie terminalnym. Jak ocenił wiceminister, lekarze zbyt rzadko korzystają z możliwości ordynowania pacjentom skutecznych leków przeciwbólowych, np. opioidów.

- Jako lekarzowi wstyd mi za kolegów, którzy nie przepisują opioidów z kompletnie nieracjonalnych powodów. Nie może tego tłumaczyć strach przed normalnym lekiem zarejestrowanym, działającym, bardzo bezpiecznym. Jedynym, smutnym wytłumaczeniem jest niewiedza - powiedział.

Dodał, że nie ma przypadków uzależnienia pacjenta leczonego z powodu bólu poprzez leki opioidowe.

Również eksperci i przedstawiciele organizacji pacjenckich obecni na konferencji wskazywali, że cierpiący chorzy zbyt rzadko otrzymują opioidy.

Więcej: http://www.zdrowie.abc.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH