"Maria" ma na koncie produkowanie leków do zwalczania nowotworów

FARMAKOTERAPIA

Autor: tvn24bis.pl/ rynekaptek.pl   01-06-2015, 09:47

"Maria" ma na koncie produkowanie leków do zwalczania nowotworów

"Maria" - jedyny polski reaktor jądrowy - pracuje w Świerku tuż pod Warszawą już od 40 lat. Efektem jego pracy są radioizotopy wykorzystywane w przemyśle i nauce, a przede wszystkim w medycynie.

Na koncie ma m.in. opracowanie i produkowanie leków do zwalczania nowotworów - iItraPol i LutaPol.

Choć radioizotopy w reaktorze "Maria" produkowane są od wielu lat, dopiero w 2010 r. miał miejsce przełom. Wtedy to rozpoczęto napromienianie tarcz uranowych, z których pod wpływem bombardowania neutronami powstaje molibden-99 będący prekursorem technetu-99. Brzmi tajemniczo, ale wielu z nas zetknęło się w owocami tego procesu. O jego znaczeniu dla światowej medycyny nuklearnej świadczy fakt, że jest on wykorzystywany w 80 proc. wszystkich procedur w terapii onkologicznej.

Polski reaktor jest jednym z kilku takich obiektów na świecie. Jak mówi TVN24 Biznes i Świat prof. Ludwik Dobrzyński, tylko przez jeden tydzień jego pracy mogą powstać leki dla 100 tys. pacjentów szpitali onkologicznych: - To mówi o skali zapotrzebowania medycyny na pracę reaktora - podkreśla.

W ubiegłym roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) osiągnęło poziom 18 proc. światowych dostaw technetu-99. A naukowcy pracują nad zwiększeniem możliwości produkcyjnych i rozszerzeniem oferty.

Reaktor "Maria" służy nie tylko produkcji radioizotopów. Przede wszystkim jest on źródłem silnego strumienia neutronów. Właściwości tych mocno związanych w jądrach atomowych cząstek są niezwykle cenne dla fizyków. Wykorzystują go do badań z wykorzystaniem wiązek neutronów, modyfikacji materiałów oraz do badań związanych z terapią nowotworową BNCT.

Więcej: http://tvn24bis.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH