Marihuana: cudowne właściwości, niekoniecznie lecznicze

FARMAKOTERAPIA

Autor: DGP/rynekaptek.pl   02-01-2017, 11:18

Marihuana: cudowne właściwości, niekoniecznie lecznicze Marihuana zawiera cały szereg substancji chemicznych

W marihuanie zawarta jest grupa substancji, po których dużo się spodziewamy. Choć na razie nie dało się stworzyć leku przeciwnowotworowego, to na pewno ma ona właściwości przeciwbólowe - ocenia dr Jerzy Jarosz, specjalista w zakresie leczenia bólu.

Zdaniem Jerzego Jarosza, marihuana nie jest cudownym lekiem, jak uważa wielu jej zwolenników.

- Nie mogę polecić, żeby ktoś ją zażywał, bo nie mam dowodów na efekt leczniczy. Niewątpliwie jest to "cudowna roślina”, zawierająca kanabinoidy, które wykazują efekty farmakologiczne, jednak niekoniecznie lecznicze.

- Marihuana wpływa na pewne procesy zachodzące w organizmie. Ale czy ten wpływ wywiera efekt lecznicy, czy też nie, a więc czy można ją wykorzystywać do leczenia chorób, czy tylko nią odurzyć – to nie jest jasne - mówi w wywiadzie dla DGP.

Specjalista tłumaczy, że marihuana działa na układ nerwowy i układ immunologiczny, czyli na dwa podstawowe obwody regulujące działania organizmu, efekty jej zażywania są widoczne. Wpływa także na biologię komórek nowotworowych:

- Intrygujące jest jej potencjalne działanie przeciwnowotworowe na receptory komórki nowotworowej. Wtedy te komórki przestają lub zwalniają namnażanie czy obumierają, bo otrzymują sygnał hamujący – opisuje dr Jarosz, przyznając jednocześnie, że w trakcie badań, u części pacjentów guz zmniejszał swoją masę, u innych z kolei zahamowanie było czasowe, potem guz odrastał. Przeprowadzone badania nie dały zatem jednoznacznych wyników.

Problem akceptacji marihuany do celów leczniczych polega na tym, jak wskazuje doktor, że to jedno zioło zawiera cały worek substancji. W jego skład wchodzi 60 kanabioidów, 400 innych terpenoidów. Marihuana to zatem potężna grupa substancji chemicznych, gdzie prawie każda wykazuje działania farmakologiczne, czyli ma swój „uchwyt” w organizmie ludzkim czy zwierzęcym.

- Z własnych obserwacji mogę potwierdzić, że choć na razie nie dało się stworzyć leku przeciwnowotworowego, to na pewno ma ona właściwości przeciwbólowe – potwierdza dr Jarosz.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH