Marihuana nie leczy. Takie są wyniki najnowszych badań

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka/rynekaptek.pl   25-06-2015, 09:17

Marihuana nie leczy. Takie są wyniki najnowszych badań   Nie ma dobrych dowodów potwierdzających właściwości lecznicze marihuany

Jak wynika z przeglądu 79 badań klinicznych opublikowanego na łamach pisma JAMA nie ma przekonywujących dowodów na skuteczność leczniczą pochodnych marihuany.

W ciągu ostatnich 20 lat w 23 stanach USA wprowadzono regulacje prawne zezwalające na stosowanie marihuany do celów medycznych - na przykład u osób cierpiących na przewlekłe bóle, problemy ze snem czy choroby mięśni. Kannabinoidy zostały dopuszczone do stosowania bez konieczności przeprowadzenia badań, jakie wymagane są w przypadku innych leków.

Tymczasem zespół Penny Whiting z University of Bristol znalazł niewiele dowodów na skuteczność kannabinoidów. Analizowane badania prowadzone były w latach 1975-2015 i dotyczyły stosowania kannabinoidów w przypadku różnych chorób. Choć autorzy większości prac zgłaszali wyraźniejszą poprawę w grupie otrzymującej kannabinoidy w porównaniu z grupą kontrolną, zwykle efekt ten nie był istotny statystycznie.

Co więcej, sposób prowadzenia badań nie zawsze spełniał odpowiednie standardy – często prowadzono je na niewielkiej grupie pacjentów, wykorzystywano niekompletne dane lub wycofywano część uczestników w połowie badań.

Badania spełniające standardy w stopniu umiarkowanym wskazywały, że kannabinoidy mogą pomóc cierpiącym z powodu przewlekłego bólu oraz przy problemach z mięśniami związanych na przykład z porażeniem mózgowym. Wyniki gorzej przeprowadzonych badań przemawiały za skutecznością kannabinoidów w zaburzeniach snu, zespole Tourette’a, łagodzeniu skutków chemioterapii dotyczących układu pokarmowego i przybieraniu na wadze przez zakażonych wirusem HIV.

Marihuana do celów medycznych bywa także przyjmowana przez osoby cierpiące na depresję, jednak Whiting znalazła niewiele naukowych dowodów na korzyści z takiej terapii. Badań obejmujących pacjentów chorych na depresję nie było w ogóle, natomiast dotyczących pacjentów z zaburzeniami lękowymi, psychozą czy jaskrą – tylko jedno lub dwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH