Marihuana nie pomaga? To obraża polskie grupy wyznaniowe

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   10-10-2016, 10:08

Marihuana nie pomaga? To obraża polskie grupy wyznaniowe Rastafarianie są urażeni słowami wiceministra zdrowia na temat marihuany?

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja w sprawie zaniechania twierdzenia przez pracowników resortu zdrowia, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność medycznej marihuany w leczeniu nowotworów.

Petycja dotyczy „zaniechania uporczywego uporczywego twierdzenia przez pracowników Ministerstwa Zdrowia, jakoby brak było jakichkolwiek badań dotyczących leczniczych właściwości marihuany (tzw. konopi, gandzi, oleju z konopi, oleju RSO) w leczeniu raka."

O ocenie osoby, która wystosowała petycję, resort zdrowia wprowadza konsumentów i pacjentów w błąd. Chodzi o wypowiedź wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, który twierdził jakoby spożywanie marihuany było wstępem do spożywania innych, ciężkich narkotyków (tzw. gateway drug theory).

Jak czytamy w petycji, badania na temat gateway theory dowodzą, że Jarosław Pinkas podaje informacje nieprawdziwe, „obraża polskie grupy wyznaniowe, np. rasta, rastafarian, którzy ze względów wyznaniowych poprzestają tylko i wyłącznie na marihuanie, przez co rozpowszechnianie przez wiceministra Pinkasa teorii „gateway drug theory” szkodzi ich reputacji na rynku zawodowym".

Autor petycji przytacza badania potwierdzające skuteczność leczniczej marihuany:

1. Badania na myszach i szczurach wykazały, że kanabinoidy mogą hamować wzrost guza powodując śmierć komórki, blokując wzrost komórek, a blokowanie wzrostu naczyń krwionośnych potrzebnych do wzrostu nowotworów.

2. Badania na myszach wykazały, że kanabinoidy mogą chronić przed zapaleniem jelita grubego i mają potencjał w zmniejszeniu ryzyka raka jelita cienkiego i ewentualnie w leczeniu.

3. Badanie laboratoryjne delta 9-THC raka wątrobokomórkowego (nowotwory wątroby), że marihuana uszkadza lub zabija komórki nowotworowe. To samo badanie delta 9-THC w mysich modelach raka wątroby wykazało, że marihuana miała efekty przeciwnowotworowe. 

Petycja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH