Matematyczny model przewidujący rozwój raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-08-2011, 14:37

Uczeni z Niemiec i USA skonstruowali matematyczny model tłumaczący, dlaczego niektóre guzy rakowe mogą powodować przerzuty - poinformował magazyn New Scientist.


Rozwój niektórych typów guzów rakowych jest bardzo intensywny - szybko rosną ich rozmiary i sieć naczyń krwionośnych je odżywiających. Te same naczynia krwionośne przenoszą komórki rakowe do oddalonych narządów, powodując przerzuty w procesie zwanym metastazą. Dla lekarzy i naukowców najważniejsze jest ustalenie, jaki typ guzów nie rośnie poza określony rozmiar i kiedy uruchamiana jest metastaza.

Zespół naukowców z Universitat Heidelberg, pod kierownictwem fizyka dr Sehyo Choe, dokonał analiz guzów rakowatych w różnych stadiach rozwoju, pobranych od myszy oraz budowy sieci naczyń krwionośnych je odżywiających. W rezultacie opracowano zestaw równań, wyrażających zależności pomiędzy komórkami zdrowymi, rakowatymi i pokazujących warunki jakie muszą zostać spełnione, aby wokół guza rozwijała się szybko sieć naczyń krwionośnych.

W rezultacie powstał model matematyczny, pokazujący, według Choe, "warunki, w których prawdopodobny jest rozwój guza" i dystrybucję komórek rakowych przez naczynia krwionośne. Równanie zastosowane do myszy z chorobą nowotworową, pozwoliło we wszystkich przypadkach przewidzieć rozwój bądź zahamowanie wzrostu guzów. Badacz oświadczył także iż model pozwala określić, jakie naczynia krwionośne trzeba usunąć, aby powstrzymać rozwój guza.

Jak uważa współautor badań, Neil Johson, fizyk z University of Miami na Florydzie w USA, model matematyczny "pozwala przejść w przyszłości z terapii opartych na lekach testowanych na całych populacjach pacjentów z rakiem do terapii indywidualnych dostosowanych do konkretnego pacjenta i jego choroby"

Według naukowców, model może odegrać bardzo istotną rolę w terapiach guzów nowotworowych i dlatego konieczne są dalsze badania nad jego uściśleniem i określeniem ewentualnych wyjątków od niego.  
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH