Mechanizm przetrwania komórek nagrodzony medycznym Noblem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-10-2016, 13:25

Mechanizm przetrwania komórek nagrodzony medycznym Noblem Mechanizm autofagii występuje u wszystkich organizmów zawierających jądro komórkowe.

Tegoroczny laureat Nagrody Nobla, Yoshinori Ohsumi z Tokio Institute of Technology  odkrył mechanizm autofagii (autofagocytozy) polegającej na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury.

Za Nagrodę Nobla 2016 w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii,  Ohsumi otrzymał  8 mln koron szwedzkich (ok. 850 tys. euro)  - ogłosił w poniedziałek, 3 października, w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Występuje on u wszystkich organizmów zawierających jądro komórkowe (tzw. eukariontów). Odbywa się zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych.

Mechanizm ten wykorzystywany jest szczególnie w okresie niedoboru substancji odżywczych. Komórka podtrzymuje wtedy głównie procesy niezbędne do życia, a energię pozyskuje ze zbędnych elementów.

Urodzony w 1945 r. Yoshinori Ohsumi jest 23. laureatem Nagrody Nobla z Japonii i szóstym Japończykiem - laureatem nagrody w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Autofagia jest procesem, w którym w komórce przy udziale tzw. lizosomów dochodzi do trawienia uszkodzonych lub degenerujących struktur komórkowych, czy związków takich jak np. białka - wyjaśniła PAP prof. Magdalena M. Rost-Roszkowska z Katedry Histologii i Embriologii Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego.

Uszkodzone struktury komórkowe czy organelle mogą doprowadzić komórkę do śmierci.

 - Jeśli zostaną one unieszkodliwione - a wiec strawione na drodze autofagii - komórki przeżyją i nie zostanie wywołany na przykład stan zapalny w narządzie czy tkance - mówi badaczka.

Autofagia może także doprowadzić komórkę do obumarcia, jeśli będzie zachodziła na tyle intensywnie, że uruchomiony zostanie automatycznie jeden z typów śmierci komórkowej (np. nekroza lub apoptoza). Taka komórka i jej organelle będą ulegały samostrawieniu.

 - W efekcie komórka nie wywoła stanu zapalnego innych, sąsiadujących z nią komórek - tłumaczy prof. Rost-Roszkowska.

- Odkrycie mechanizmów autofagii z cała pewnością może być wykorzystane w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów. Znając białka, które uruchamiane są w trakcie autofagii, czy cały jej mechanizm - możemy komórce nowotworowej "kazać" ulec strawieniu, aby nie ulegała kolejnym podziałom - wyjaśnia badaczka.

Jak wskazuje ekspertka, w przypadku niektórych komórek nowotworowych proces autofagii można tak zintensyfikować, aby doszło do aktywacji jednego z typów śmierci komórkowej.

 - Proces nowotworzenia często rozpoczyna się poprzez nagromadzenie w komórce uszkodzonych białek. Autofagia pozwala na degradację takich białek, zatem proces nowotworzenia może być zahamowany lub przynajmniej opóźniony - zaznacza badaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH