Medal Młodego Uczonego PW za katalizę asymetryczną

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   24-03-2016, 11:43

Medal Młodego Uczonego PW za katalizę asymetryczną

Dr hab. Łukasz Albrecht z Politechniki Łódzkiej został dziewiątym laureatem Medalu Młodego Uczonego Politechniki Warszawskiej. Nagrodę otrzymał za rozwój nowych metod syntezy związków biologicznie ważnych. Medal wręczono podczas uroczystego posiedzenia Senatu PW.

Laureat przyznawanego po raz dziewiąty Medalu Młodego Uczonego PW urodził się w 1980 roku w Łodzi. W 2004 roku ukończył studia na Politechnice Łódzkiej.

Od 2013 roku tworzył zespół badawczy w Instytucie Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej. Naukowcy zajmowali się tematyką katalizy asymetrycznej z wykorzystaniem chiralnych katalizatorów organicznych. Było to możliwe dzięki uzyskaniu finansowania w ramach programu Lider - Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Badania naukowe zespołu dr. hab. Łukasza Albrechta są związane z jednym z najważniejszych obecnie nurtów współczesnej chemii organicznej, czyli katalizą asymetryczną. Prowadzone badania dotyczą syntezy i wykorzystania katalizatorów o ściśle zdefiniowanej budowie przestrzennej.

Zespół zajmuje się ich projektowaniem, modyfikacją i wykorzystaniem w syntezie związków biologicznie ważnych. Opracowywane rozwiązania mogą posłużyć jako narzędzia do przygotowywania nowych leków, pestycydów i innych związków organicznych o dużym znaczeniu utylitarnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH