Medycyna w leczeniu HCV nie jest bezradna

FARMAKOTERAPIA

Autor: Mat.press/rynekaptek.pl   28-09-2015, 15:46

Medycyna w leczeniu HCV nie jest bezradna 1 pażdziernika obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C

700 tys. osób w Polsce jest zakażonych HCV – alarmują lekarze. Jedynym skutecznym sposobem walki z wirusem jest jego wczesne wykrycie. 97% Polaków nie wie o zakażeniu HCV. A medycyna nie jest bezradna. Kuracja polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych.

Zdaniem lekarzy, powodem jest znikoma wiedza na temat wirusa. Mało kto wie, że wywołuje zapalenie wątroby typu C, co może prowadzić do marskości wątroby, niewydolności narządu, a także rozwinięcia się raka wątroby.

HCV to „młody” wirus. Zidentyfikowano go 26 lat temu. Zakażenie i późniejsza choroba są trudne do rozpoznania.

- Około 80% osób nie dostrzega u siebie żadnych objawów. Pozostali uskarżają się na osłabienie, nadmierną senność, depresję, utratę apetytu, wzdęcia, czy objawy grypopochodne (bóle mięśni, stawów, gorączki). Alarmujące powinny okazać się: zażółcenie skóry, świąd, powiększenie wątroby i śledziony, czy nagłe zmniejszenie masy ciała – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog.

Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, na przykład podczas wizyty u kosmetyczki, czy w studiu tatuażu.

Przeciwko wirusowi ciągle nie opracowano szczepionki. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest jego wczesne wykrycie. Umożliwia to proste badanie krwi i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

1 października obchodzony jest Światowego Dnia Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C. To okazja, by takie badanie wykonać bezpłatnie.

Podstawowym celem leczenia jest zahamowanie lub spowolnienie pogarszanie się stanu zdrowia chorego, związanego z procesami zapalnymi w wątrobie.

Kuracja polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych. U przewlekle zakażonych HCV stosuje się interferon pegylowany alfa oraz rybawirynę. Od niedawna dostępne są także leki działające bezpośrednio na wirusy (telaprewir i boceprewir).

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH