Metaanalizy: skuteczność homeopatii jest zerowa

FARMAKOTERAPIA

Autor: spidersweb.pl, PAP/ rynekaptek.pl   24-02-2016, 12:06

Metaanalizy: skuteczność homeopatii jest zerowa

Ze 176 badań, w których badano skuteczność homeopatii w leczeniu 68 różnych chorób, żadne nie wykazało skuteczności większej od placebo. W skrócie: homeopatia okazała się skuteczna wobec 0 chorób z 68 badanych - przypomina portal spidersweb.

National Health and Medical Research Council, czyli australijska rada badań medycznych powołała specjalną komisję, która miała za zadanie zanalizowanie aż 176 wyników badań klinicznych, w których brały udział produkty homeopatyczne.

Było to największe meta-badanie z udziałem homeopatii w historii. Pracom przewodniczył profesor Bond University Paul Glasziou.

Ze 176 badań, w których badano skuteczność homeopatii w leczeniu 68 różnych chorób, żadne nie wykazało skuteczności większej od placebo. Dodatkowo, znaleziono wiele błędów i przeoczeń w dobieraniu próby kontrolnej lub metodologii badań.

Wcześniej agencja PAP informowała o metaanalizie wyników 225 wcześniejszych badań i publikacji dotyczących działania homeopatii. 

Z przeglądu wynika, że nie ma wiarygodnych badań pozwalających twierdzić, że działanie środków homeopatycznych jest czymkolwiek więcej niż efektem placebo.


CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH