Metforminę mogą przyjmować pacjenci z chorobami nerek

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/rynekaptek.pl   25-10-2016, 11:04

Metforminę mogą przyjmować pacjenci z chorobami nerek Leki zawierające metforminę mogą być stosowane u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek

Prezes URPL wydał informację w sprawie poszerzenia zastosowania metforminy w leczeniu cukrzycy o grupę pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek. EMA wyraziła zgodę na stosowanie tej substancji w przypadku leczenia cukrzycy typu 2.

Jak informuje Urząd, Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że leki zawierające metforminę mogą być stosowane u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (wskaźnik przesączania kłębuszkowego GFR =30–59 ml/min) w leczeniu cukrzycy typu 2.

Druki informacyjne dla tych leków zostaną uaktualnione w celu zweryfikowania obecnych przeciwwskazań oraz przedstawienia danych o dawkach, monitorowaniu i środkach ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Urząd wskazuje, że zalecenia te są następstwem dokonanego przez EMA przeglądu leków zawierających metforminę, wynikającego z obaw, że obecne dowody naukowe nie uzasadniają przeciwwskazania u pacjentów z umiarkowanie zaburzoną czynnością nerek.

Obecnie informacje dotyczące produktu różnią się w zależności od kraju i produktu w obrębie UE i nie są spójne z rekomendacjami klinicznymi.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH