Miedź mniejsza ryzyko zakażeń

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   05-07-2011, 11:19

Badania dowodzą, że przeciwdrobnoustrojowa miedź zmniejsza ryzyko zakażeń o ponad 40 procent.

Wstępne wyniki badań klinicznych prowadzanych w USA pokazują, że zastosowanie powierzchni z miedzi przeciwdrobnoustrojowej na oddziałach intensywnej opieki medycznej skutkuje obniżeniem ryzyka zakażeń szpitalnych o 40,4 procenta.

Wyniki te przedstawiono podczas Pierwszej Międzynarodowej Konferencji nt. Profilaktyki i Kontroli Zakażeń (ICPIC) organizowanej przez Światową Organizację Zdrowia 1 lipca 2011 w Genewie.

Studium, finansowane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, miało na celu zbadanie skuteczności miedzi przeciwdrobnoustrojowej w obniżaniu ilości patogenów w pomieszczeniach szpitalnych, a w konsekwencji jej wpływ na częstotliwość występowania zakażeń.

Pracownicy naukowi prowadzący badania w trzech szpitalach zastąpili najczęściej dotykane przedmioty, takie jak poręcze łóżek, stoliki przyłóżkowe, przyciski do wezwania pielęgniarki i stojaki do kroplówek, odpowiednikami wykonanymi z przeciwdrobnoustrojowej miedzi.

W pomieszczeniach, w których zastosowano powierzchnie miedziane poziom patogenów na powierzchniach dotykowych obniżył się o 97% - taki sam wynik osiąga się po gruntownym czyszczeniu, jakie odbywa się zawsze po zwolnieniu pokoju przez pacjenta.

W zakładach opieki zdrowotnej na całym świecie każdego roku notuje się 7 milionów zakażeń. Według szacunków WHO, w skali globalnej zakażenia te pociągają za sobą koszty 80 miliardów dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH