Migrena w połączeniu z paleniem zwiększa ryzyko wystąpienia udaru

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   29-07-2015, 13:22

Migrena w połączeniu z paleniem zwiększa ryzyko wystąpienia udaru Bóle migrenowe u osób palących zwiększają ryzyko udaru

Naukowcy z Uniwersytetu Miami (USA) wykazali, że starsi ludzie, którzy cierpią z powodu migren, mają zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu, ale tylko wtedy, gdy są palaczami.

Artykuł na ten temat ukazał się w lipcowym numerze pisma "Neurology".

- Nie znaleźliśmy związku pomiędzy migreną - zarówno z aurą, jak i bez aury - oraz podwyższonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu lub/i zawału serca, jeśli chodzi o ogólną populację migrenowców. Jednak okazało się, że wśród migrenowców-palaczy ryzyko udaru rzeczywiście wzrasta. I to aż trzykrotnie - mówi główna autorka badania dr Teshamae Monteith z należącej do Uniwersytetu Miami Miller School of Medicine.

Do badania zakwalifikowano prawie 1300 osób w średnim wieku 68 lat. Wszyscy uczestnicy cierpieli z powodu migren. Przez 11 lat naukowcy obserwowali przebieg ich choroby, aby potwierdzić lub wykluczyć istnienie zależności pomiędzy migreną a zdarzeniami naczyniowymi (zawałami serca i udarami mózgu) u osób w podeszłym wieku.

W ciągu tych 11 lat u 294 osób doszło do udaru, zawału lub śmierci. 3/4 spośród nich cierpiało na migrenę bez aury, a ok. 1/4 na migrenę z aurą.

Po uwzględnieniu wszystkich czynników okazało się, że nie było żadnej istotnej zależności między migreną (oboma jej typami) a ryzykiem wystąpienia zarówno udaru mózgu, jak i zawału serca wśród ogółu pacjentów. Inaczej sytuacja wyglądała, gdy pod uwagę wzięto jedynie populację migrenowców-palaczy.

- U osób palących papierosy migrena wiązała się bowiem z trzykrotnym wzrostem ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Tymczasem u niepalących nie miała ona żadnego wpływu na ryzyko wystąpienia tego zdarzenia - wyjaśnia dr Monteith.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH