Minister Zdrowia: terapia musi być dostosowana do potrzeb konkretnego chorego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-03-2018, 12:26

Minister Zdrowia: terapia musi być dostosowana do potrzeb konkretnego chorego Medycyna personalizowana powinna wskazać ścieżki postępowania - ścieżki terapii i wykorzystania danych, które trzeba rozwijać, aby pomagać pacjentom (fot. archiwum)

W medycynie doszliśmy do momentu, gdy wiedza o możliwych przyczynach chorób przewyższa wiedzę jak im zaradzić - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według niego, ścieżki terapii i wykorzystania danych powinna wskazywać medycyna personalizowana.

W poniedziałek (5 marca) minister wziął udział w III Międzynarodowym Forum Medycyny Personalizowanej w Warszawie. Medycyna personalizowana pomaga wybrać metodę leczenia, uwzględniając indywidualne cechy pacjenta i jego choroby. Rozwój tego podejścia terapeutycznego jest bezpośrednio związany z postępem badań nad genetyką.

Minister powiedział, że medycyna personalizowana jest mu bliska "ideowo i koncepcyjnie". Zwrócił uwagę, że choć badania dużych grup pacjentów są potrzebne i pomocne, to jednak w praktyce często terapia i tak musi być dostosowana do potrzeb konkretnego chorego.

- Zawsze w życiu praktycznym lekarza (ważny) jest kontakt personalny pomiędzy pacjentem, a lekarzem. Intymny kontakt, który zobowiązuje nas lekarzy, żeby powiedzieć konkretnemu pacjentowi, jak go leczyć, co mu podać, jaka terapia będzie dla niego najlepsza. I tak naprawdę na to pytanie odpowiada dopiero medycyna personalizowana - powiedział Szumowski.

Podkreślił, że w ostatnich latach wiedza o pacjentach i chorobach znacznie się zwiększyła. - Doszliśmy do momentu, w którym wiedza o możliwych przyczynach i skutkach pewnych mutacji sekwencji genetycznych przewyższa wiedzę o tym, co robić dalej - powiedział.

Zdaniem Szumowskiego, medycyna personalizowana powinna wskazać ścieżki postępowania - ścieżki terapii i wykorzystania danych, które trzeba rozwijać, aby pomagać pacjentom.

- Potrzebujemy konkretnych wskazówek, co z tą wiedzą powinniśmy zrobić. Są oczywiście takie jednostki, że wiemy, że powinniśmy wdrożyć terapię, ale w większości nowych danych, w większości nowo wykrywanych czynników ryzyka, nie mamy określonych ścieżek terapeutycznych, nie mamy określonych programów diagnostycznych, nie mamy określonej wiedzy, że ten pacjent powinien zrobić sobie badanie co 2 lata, co 5 lat, a potem zaproponować mu leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, radioterapię - powiedział minister.

- Oczywiście rodzi się także pytanie o regulacje prawne, etyczne - na ile ta wiedza może być wykorzystana, jak ona powinna być wykorzystana - zaznaczył. Szumowski ocenił, że postęp w dziedzinie medycyny molekularnej i analizy baz danych jest szybki, teraz jednak musimy się nauczyć wykorzystywać te możliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH