Ministerstwo Zdrowia podkreśla: szczepionki są dobre

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek   25-11-2016, 10:47

 Ministerstwo Zdrowia podkreśla: szczepionki są dobre   Szczepionki zwiększającą możliwości medycyny w stosowanej profilaktyce,

- Stanowisko Ministerstwa Zdrowia na temat korzyści płynących ze szczepień jest niezmienne i podkreślane w mediach tak często, jak to możliwe - mówi PAP rzeczniczka resortu Milena Kruszewska.

To reakcja na wyemitowany w minioną sobotę w TVP Info program „Studio Polska” poświęcony szczepieniom. Wirusolodzy - prof. Włodzimierz Gut oraz prof. Andrzej Radzikowski - bronili szczepień, choć nie zaprzeczali, że czasami występują powikłania. Jednak prowadzący - Maciej Pawlicki i Katarzyna Matuszewska - często im przerywali, oddając głos przeciwnikom szczepionek. Była ich większość.

Kilka dni temu, po emisji wspomnianego programu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował kilka dni temu list w którym zwrócił się m.in. do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, by "dołączył do jego wezwania i zaapelował do prezesa TVP Jacka Kurskiego, by publiczna telewizja zaprzestała akcji antyszczepionkowej i zaczęła propagować zachowania prozdrowotne, służące dobru publicznemu".

Rzeczniczka poinformowała, że MZ "z pełnym zrozumieniem przyjmuje uzasadnione apele autorytetów i przedstawicieli środowisk naukowych i medycznych, wyrażające obawy co do przekazów medialnych, które mogą mieć negatywny wpływ na stan świadomości społecznej w zakresie zdrowia".

- Jesteśmy przekonani, że głosy te zostaną wzięte pod uwagę przez przedstawicieli wszystkich mediów. Zawsze jesteśmy otwarci na merytoryczne i rzeczowe dyskusje w atmosferze spokoju, a nie sensacji - pod presją czasu czy wzajemnych oskarżeń i emocjonalnych zarzutów - przekazała.

Kruszewska zaznaczyła, że umowa o współpracy MZ z TVP nie daje ministrowi zdrowia możliwości podejmowania tak daleko idących działań jak wpływ na każdy realizowany program. Co - zauważyła - "wydaje się zresztą oczywiste i uzasadnione".

- Celem Ministerstwa Zdrowia jest dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Skrupulatnie realizujemy tę politykę także w zakresie szczepień, czego dowodem jest chociażby publiczne szczepienie ministra zdrowia przeciwko grypie wraz z komisarzem do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE Vytenisem Andriukaitisem - wskazała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH