Ministerstwo Zdrowia polemizuje z INFARMĄ na temat leków biologicznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: INFARMA, MZ. ms / rynekaptek.pl   24-04-2015, 21:08

Ministerstwo Zdrowia polemizuje z INFARMĄ na temat leków biologicznych MZ odpowiada INFARMIE

Na linii MZ – INFARMA powstał spór na temat terapii lekami biopodobnymi. Prezentujemy oba stanowiska w sprawie - zarówno artykuł zamieszczony na stronie INFARMY, jak i list autorstwa Igora Radziewicza – Winnickiego, podsekretarza stanu w MZ, który jest odpowiedzią na tezy postawione w artykule.

Pan Paweł Sztwiertnia Dyrektor Generalny Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, ul. Puławska 182 02-670 Warszawa

Szanowny Panie Dyrektorze,

W związku z publikacją w dniu 17 kwietnia 2015 r. na stronie internetowej www.infarma.pl oraz www.ereumatolooia.pl w dniu 20 kwietnia 2015 r. nieprawdziwych informacji w artykule ,,Leki nie do zastąpienia" dotyczących stosowania u ludzi leków biopodobnych uprzejmie proszę o przyjęcie stanowiska Ministra Zdrowia w przedmiotowej sprawie.

Minister Zdrowia ustosunkował się do sprawy dotyczącej prowadzenia terapii lekami biopodobnymi w podanym do publicznej wiadomości na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia komunikacie z dnia 14 kwietnia 2014 r., przekazanym w formie dokumentu również na ręce Pana Dyrektora. Ponadto pismem z dnia 10 czerwca 2014 r. skierowanym do Pana Dyrektora Minister Zdrowia podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko.

Teza stawiana w artykule nie znajduje merytorycznego uzasadnienia. Niezrozumiałym jest więc wprowadzanie w błąd zarówno pacjentów jak i lekarzy w sprawie dotyczącej stosowania leków biopodobnych.

Działanie takie ma destrukcyjny wpływ na zaufanie pacjentów do lekarzy oraz lekarzy do bezpieczeństwa stosowania określonych leków. W sprzeczności z przyjętym Kodeksem Dobrych Praktyk Marketingowych Przemysłu Farmaceutycznego. Współpracy z Przedstawicielami Ochrony Zdrowia i Organizacjami Pacjentów stoi walka o rynek z wykorzystaniem niepotwierdzonych praktyk, nieudowodnionych prawidłowymi metodologicznie badaniami tez podważającymi skuteczność i bezpieczenshvo terapii konkurencyjnych produktów leczniczych.

Uprzejmie informuję. że Minister Zdrowia niezmiennie stoi na stanowisku. że dopuszczalne jest dowolne zamiennIctwo w zakresie leków wytwarzanych metodami biosyntezy z wykorzystaniem procedur biotechnologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH