Ministerstwo zrefunduje nowoczesne terapie w leczeniu raku prostaty?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rynek Zdrowia/rynekaptek.pl   28-02-2017, 08:44

Ministerstwo zrefunduje nowoczesne terapie w leczeniu raku prostaty? Większa liczba opcji terapeutycznych pozwala na lepszą optymalizację leczenia

Dzięki nowoczesnym lekom możliwe jest wydłużenie czasu przeżycia pacjenta z rakiem stercza opornym na kastrację, jednak duża część tych terapii nie jest refundowana - ocenił prof. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Dostępność nowoczesnych terapii w opornym na kastrację raku stercza była jednym z dominujących wątków dyskusji, jaką toczyli specjaliści, eksperci ochrony zdrowia i pacjenci podczas redakcyjnej debaty Rynku Zdrowia pt. "Jak skuteczniej leczyć raka prostaty. To nie tylko męska sprawa" (Warszawa, 2 lutego 2017 r.), zorganizowanej w związku przypadającym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem.

Optymalizacja leczenia
Jak mówił podczas dyskusji prof. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, w przypadku rozsianego procesu nowotworowego dzięki nowoczesnym lekom możliwe jest wydłużenie czasu przeżycia oraz poprawa lub utrzymanie jakości życia pacjenta z rakiem stercza.

- Większa liczba opcji terapeutycznych pozwala na lepszą optymalizację leczenia, dostosowanie go do potrzeb pacjenta - powiedział profesor, zaznaczając, że dzisiejsza koncepcja leczenia onkologicznego zakłada, że o ile choroba nie jest agresywna, to i lekarz nie prowadzi agresywnej terapii, stąd tak ważny jest dostęp do różnych leków, co umożliwia wybranie najwłaściwszego w danej sytuacji klinicznej - mówił profesor, przyznając, że w kraju duża część nowoczesnych terapii stosowanych w raku stercza opornym na kastrację nie jest refundowana.

Przypomniał, że octan abirateronu i enzalutamid to generacja nowoczesnych leków hormonalnych, co do których uzyskano potwierdzenie aktywności u chorych po stosowaniu klasycznej chemioterapii. W Polsce refundowany jest tylko pierwszy z leków. Oba leki mają też udowodnioną aktywność u chorych z wczesną opornością na kastrację, z nieznacznymi objawami.

Remodeling programu lekowego
Zdaniem biorącego udział w dyskusji dr Leszka Borkowskiego, prezesa Fundacji Razem w Chorobie, mając na uwadze poprawę dostępności do leków w terapii raka prostaty, trzeba się zastanowić czy nie byłoby celowym rozszerzenie już funkcjonującego programu lekowego dla abirateronu.

Jak mówił, wśród organizacji pacjenckich trwa dyskusja o remodelingu programu lekowego. - Umieśćmy w tym programie enzalutamid i dichlorek radu, dlatego, że te 3 leki są różne i dla różnych pacjentów. Dlatego nie ma ryzyka, że pacjenci będą je stosowali garściami - dowodził obrazowo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH