Mniejsza aktywność enzymu ACMSD wpływa na skłonność do samobójstw?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   10-08-2016, 15:05

Mniejsza aktywność enzymu ACMSD wpływa na skłonność do samobójstw? Badania uczonych wskazują na związek enzymu ACMSD ze skłonnościami samobójczymi

Międzynarodowa grupa badawcza wykazała, że u pacjentów, którzy podejmowali próby samobójcze występuje zmniejszona aktywność enzymu ACMSD regulującego stan zapalny. Teraz szukają leku, który ma przywrócić aktywność wspomnianego enzymu.

Zespołu badawcze: Sophie Erhardt z Karolinska Institutet, Leny Brundin z Van Andel Research Institute oraz Gillesa Guillemina z Macquarie University poszukują substancji, które mogą okazać się pomocne przy identyfikacji skłonności samobójczych.

W tym celu autorzy publikacji z pisma Translational Psychiatry analizowali metabolity związane ze stanem zapalnym/zakażeniem, występujące we krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów po próbach samobójczych. W trakcie badań zauważono, że aktywność ACMSD jest obniżona.

Okazało się, że stężenie kwasu pikolinowego, związku wytwarzanego przez ACMSD, jest znacznie obniżone zarówno w osoczu, jak i płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów targających się na własne życie. Dla odmiany poziom innego produktu, kwasu chinolinowego, jest podwyższony.

Kwas chinolinowy działa zapalnie i wiąże się z receptorami glutaminianu w mózgu. Zwykle ACMSD wytwarza kwas pikolinowy kosztem kwasu chinolinowego, podtrzymując w ten sposób ich równowagę.

Naukowcy planują opracowanie leków, które mogą aktywować ACMSD i odtwarzać równowagę między kwasami pikolinowym i chinolinowym.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH