Mniejszy hipokamp - trudniejsza redukcja objawów tego zaburzenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-05-2016, 08:39

Mniejszy hipokamp - trudniejsza redukcja objawów tego zaburzenia

Większy hipokamp jest czynnikiem pozytywnie wpływającym na wyniki terapii u osób cierpiących na zespół stresu pourazowego - wynika z analizy opublikowanej na łamach pisma "Psychiatry Research: Neuroimaging".

Hipokamp jest strukturą leżącą w płacie skroniowym kory mózgowej, odpowiedzialną za pamięć i uczenie się, a także kluczową dla odróżniania sytuacji zagrażających od sytuacji bezpiecznych.

Wcześniejsze badania sugerowały, że posiadanie mniejszego hipokampa ma związek z większym ryzykiem zespołu stresu pourazowego. Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Columbia i New York State Psychiatric Institute (NYSPI) w USA analizowali związek pomiędzy objętością tego obszaru mózgu (obserwowaną podczas rezonansu magnetycznego) a wynikami terapii u 50 osób cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz 36 osób, które miały za sobą traumatyczne przeżycie, jednak nie doszło u nich do rozwoju tego zaburzenia.

Uczestnicy zostali poddani 10-tygodniowej terapii metodą tzw. przedłużonej ekspozycji, tj. terapii poznawczo-behawioralnej, polegającej na oswajaniu lęku poprzez wielokrotne opowiadanie o traumatycznych doświadczeniach. Dzięki temu pacjent stopniowo przyzwyczaja się do bodźca wywołującego negatywne reakcje, co w efekcie prowadzi do zredukowania objawów zaburzenia.

Okazało się jednak, że terapia przynosiła znacznie mniejsze rezultaty w przypadku osób, u których objętość hipokampa była mniejsza.

- Podczas tych badań analizowaliśmy odpowiedź pacjentów jedynie na leczenie metodą przedłużonej ekspozycji. Przyszłe obserwacje mogą pomóc ustalić, czy pacjenci z mniejszym hipokampem reagują lepiej na inne rodzaje leczenia np. samo leczenie farmakologiczne lub połączone z psychoterapią - komentuje jeden z autorów badań Mikael Rubin.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH