Mutacja BRCA1/2 zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika i piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-11-2016, 14:10

Mutacja BRCA1/2 zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika i piersi Wykrycie tej mutacji ma ogromne znaczenie przy wyborze dalszej diagnostyki i strategii leczenia

Badanie mutacji genetycznej BRCA1/2 wykonuje zbyt mało kobiet z wykrytym rakiem jajnika - ocenili eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie, podczas której zainaugurowano platformę edukacyjną "ZbadajBRCA".

- Wykrycie tej mutacji ma ogromne znaczenie przy wyborze dalszej diagnostyki i strategii leczenia tego wyjątkowo groźnego nowotworu - powiedział prof. Paweł Blecharz z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Dodał, że badania na obecność mutacji BRCA1/2 warto wykonać na każdym etapie leczenia, jeśli nie zostało ono przeprowadzane zaraz po wykryciu choroby.

- Mutacja ta zwiększa ryzyko zachorowania zarówno na raka jajnika, jak i na raka piersi, jednak ma tę zaletę, że nowotwór jajnika jest bardziej wrażliwy na działanie niektórych leków, szczególnie w stanach zaawansowanych. Dzięki temu uzyskuje się częstsze i dłuższe przeżycia pacjentek - powiedział w rozmowie z PAP prof. Blecharz, który jest kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Krakowie.

Mutacja genu BRCA1/2 występuje u jednej na 300 kobiet, ale ponieważ zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, dotyczy 15 proc. kobiet z rakiem jajnika (i 5 proc. pacjentek z rakiem piersi). Mutacja ta często jednak nie jest badana u pacjentek z wykrytym rakiem jajnika, m.in. dlatego, że nie wszystkie szpitale mają kontrakty na leczenie onkologiczne obejmujące również wykonywanie testów zaburzeń onkogenetycznych.

- Badanie na obecność BRCA1/2 ważne jest również dla członków najbliższej rodziny chorej, u której zdiagnozowano chorobę nowotworową oraz wykryto tę mutację - podkreśliła kierownik Poradni Genetycznej w Centrum Onkologii w Warszawie dr Dorota Nowakowska.

Ta sama mutacja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i może występować u najbliższych krewnych pacjentki. - U bliskich pierwszego stopnia pokrewieństwa, takich jak matka, córka i siostry, jest 50 proc. prawdopodobieństwo jej występowania - ostrzegała specjalistka.

Prof. Blecharz powiedział PAP, że wykrycie BRCA1/2 u osób, które jeszcze nie zachorowały, powinno skłonić do przeprowadzenia badań profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi. Te osoby są bardziej narażone na ten nowotwór, ale z reguły można go wykryć tak wcześnie, że leczenie jest jeszcze bardzo skuteczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH