Muzykoterapia dla chorych na Parkinsona

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-07-2016, 13:39

Muzykoterapia dla chorych na Parkinsona

Muzykoterapia pozytywnie wpływa na stan sprawności funkcjonalnej u osób z chorobą Parkinsona - uważa terapeutka dr Anna Bukowska. Chodzi m.in. o ćwiczenie motoryki poprzez grę na instrumentach i jednoczesne imitowanie ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności.

Stan badań w muzykoterapii oraz praktyczne przykłady jej zastosowania to jedne z głównych tematów poruszanych podczas dwudniowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Muzyka, terapia, edukacja. Symbol, ekspresja, percepcja", która rozpoczęła się w poniedziałek (11 lipca) w Katowicach.

Organizatorzy podkreślili, że choć muzykoterapia jest względnie młodą dziedziną nauki i wiedza o niej nie jest jeszcze w Polsce powszechna, to coraz więcej osób, szczególnie cierpiących na różne dysfunkcje czy choroby, interesuje się tego typu terapiami.

Przykładem mogą być zajęcia muzykoterapeutyczne dla osób z chorobą Parkinsona. Zdaniem dr Anny Bukowskiej, która specjalizuje się w muzykoterapii neurologicznej, terapia z zastosowaniem muzyki pozytywnie wpływa na stan sprawności funkcjonalnej u tych pacjentów.

- Choroba Parkinsona jest chorobą degeneracyjną, która z czasem upośledza coraz mocniej, ale jest też jedną z tych chorób, nad którą pacjenci bardzo długo mogę mieć kontrolę i dzięki aktywności mogą długo zostawać sprawni - powiedziała PAP terapeutka.

Podkreśliła, że dzięki tego typu terapii pacjenci mogą poprawić swą motorykę. Dzieje się to - dodała Bukowska - poprzez niejako dostarczaną z zewnątrz przez terapeutę muzykę np. w postaci rytmu, która może stymulować układ nerwowy chorych. - Dzięki temu bardzo często osoby, które słabo chodzą w momencie, kiedy słyszą muzykę zaczynają poruszać się zupełnie inaczej - wydłuża się ich krok, chodzą szybciej, rytmiczniej. To działanie było wielokrotnie badane - zaznaczyła Bukowska.

Ważnym - zdaniem terapeutki - elementem muzykoterapii jest też gra na prostych instrumentach, dzięki którym pacjenci imitują ruchy wykonywane w codziennym życiu np. podczas ubierania i tym samym mogą poprawić swoją sprawność. - Dzięki temu, że możemy podobne ruchy, które oni tracą, ćwiczyć za pomocą różnych ustawień instrumentów perkusyjnych, te same ruchy przekładają się potem na funkcje ruchowe, które są potrzebne w codziennym funkcjonowaniu - powiedziała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH