MZ akceptuje marihuanę o udowodnionej skuteczności leczniczej

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   24-01-2017, 12:45

MZ akceptuje marihuanę o udowodnionej skuteczności leczniczej MZ odpowiada na petycję, w której autor domaga się zalegalizowania medycznej marihuany

Wykorzystywanie wystandaryzowanych produktów na bazie ziela konopi innych niż włókniste w celach medycznych, we wskazaniach, w których udowodniona została ich skuteczność, jest pożądane i akceptowane przez Ministerstwo Zdrowia - informuje resort.

Do Kancelarii Prezydenta 25 listopada 2016 r. wpłynęła petycja w sprawie legalizacji ziela konopi innych niż włókniste do celów medycznych.

Autor petycji domaga się zalegalizowania marihuany leczniczej w celach konsumenckich.

Wskazuje, że chorzy, którzy cierpią z powodu epilepsji, depresji czy innych zaburzeń psychicznych będą sięgać po medyczną marihuanę bez względu na to czy jest ona legalna, czy też nie.

Zdaniem autora petycji, marihuana uzyskana z nielegalnego źródła często zawiera różne dodatki, które szkodzą zdrowiu.

„Zalegalizowanie marihuany nie wpłynie negatywnie na świat, bo to jest teraz narkotyk w świetle prawa ale zdrowszy niż alkohol, który zabija więcej ludzi niż marihuana. I niech to w końcu ktoś zrozumie i coś zrobi” – pisze autor.

Resort zdrowia w odpowiedzi na petycję dotyczącą legalizacji ziela konopi innych niż włókniste do celów medycznych informuje, że Polska nie jest krajem, w którym dostęp do produktów zawierających ww. środek odurzający jest zakazany.

Obecnie obowiązujące regulacje prawne nie blokują możliwości rejestracji produktów leczniczych na bazie ziela konopi innych niż włókniste, czego dowodem jest produkt leczniczy Sativex (delta-9-tetrahydrokannabinol + kannabidiol), który jest wyciągiem ze starannie wyselekcjonowanych odmian konopi.

MZ zaznacza, że lek Sativex jest stosowany w łagodzeniu objawów spastyczności o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, u których brak jest wystarczającej odpowiedzi na inne produkty lecznicze łagodzące spastyczność, a którzy wykazują klinicznie znamienną poprawę objawów związanych ze spastycznością we wstępnym etapie terapii.

Ponadto, resort podkreśla, że wykorzystywanie wystandaryzowanych produktów na bazie ziela konopi innych niż włókniste w celach medycznych, we wskazaniach, w których na podstawie odpowiednich badań udowodniona została ich skuteczność oraz bezpieczeństwo jest jak najbardziej pożądane i akceptowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH