MZ: bortezomib zamiast lenalidomidu w leczeniu szpiczaka?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   05-10-2015, 16:05

MZ: bortezomib zamiast lenalidomidu w leczeniu szpiczaka? MZ: pacjenci chorzy na szpiczaka nie zostaną bez leczenia

Za miesiąc wygasa program leczenia szpiczaka lenalidomidem (Revlimid). Lek ten był w Polsce refundowany od listopada 2013 roku. Obecnie chorzy boją się stracić szansę na leczenie. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, jakie podjął działania w tej sprawie.

„Do ministra zdrowia wpłynęły wnioski uprawnionego podmiotu o objęcie refundacją leku Revlimid (lenalidomid) w ramach programu lekowego: lenalidomid w leczeniu chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka mnogiego (ICD10 C90.0) na okres kolejnych dwóch lat. Obecnie w Ministerstwie Zdrowia prowadzone jest w tej sprawie postępowanie administracyjne” – odpowiada Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy MZ.

Dokumentacja została przekazana Komisji Ekonomicznej, która prowadziła negocjacje z wnioskodawcą.

„Strony nie osiągnęły jednak porozumienia. Komisja Ekonomiczna przedstawiła ministrowi zdrowia swoje stanowisko w tej sprawie, przekazując uchwały podjęte w dniu 3 września 2015 r. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła” – informuje MZ.

Minister Zdrowia zapewnia, że chorzy na szpiczaka nie zostaną pozbawieni możliwości leczenia.

„Minister - uwzględniając opinię prof. dr. hab. Dariusza Wołowca (obecnego konsultanta krajowego ds. hematologii) oraz prof. dr hab. Anny Dmoszyńskiej (przewodniczącej Polskiej Grupy Szpiczakowej) - podjął również decyzję o zmianie kategorii dostępności refundacyjnej dla bortezomibu, który od 1 września 2015 r. refundowany jest w katalogu chemioterapii. Zmiana ta zwiększy dostęp do leczenia dla grupy pacjentów chorych na szpiczaka” – odpowiada MZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH