MZ: czy leki biologiczne w reumatologii trafią do aptek? To zależy od producenta

FARMAKOTERAPIA

www.rynekzdrowia.pl

Autor: Rynek Zdrowia/rynekaptek.pl   04-09-2015, 11:12

MZ: czy leki biologiczne w reumatologii trafią do aptek? To zależy od producenta         MZ zapowiedziało, że leki biologiczne w reumatologii trafią do aptek, jeżeli wystąpi o to producent

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że leki biologiczne będą mogły być dostępne w aptece, jeśli producent złoży wniosek o objęcie ich refundacją i określi w nim odpowiednie warunki refundacji (inne niż dotychczas).
 


W ten sposób resort odniósł się do medialnych publikacji nt. podawania tych leków w szpitalu.

W mediach pojawiły się informacje na temat utrudnień na jakie napotykają pacjenci reumatologiczni poddawani leczeniu biologicznemu - podaje Rynek Zdrowia.

Temat wypłynął podczas czwartkowej (27 sierpnia), zorganizowanej w ramach kampanii wyborczej konferencji Stowarzyszenia Nowoczesna, przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia.

Biorący w niej udział Paweł Marmurowicz - wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa postulował, by część leków biologicznych mogła być podana nie w szpitalu, ale w ramach opieki ambulatoryjnej, możliwie najbliżej miejsca zamieszkania chorego. Pojawił się też postulat dostępności leków biologicznych w aptece na receptę, a nie w ramach programów lekowych.

W odpowiedzi na doniesienia o kłopotliwym dostępie pacjentów do leków biologicznych MZ przypomina, że zasady obejmowania leków refundacją określa ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 345). Stanowi ona, że procedurę objęcia refundacją leku rozpoczyna jego producent – przez złożenie odpowiedniego wniosku, w którym wskazuje warunki objęcia refundacją, m.in. kategorię dostępności refundacyjnej (np. „dostępny w aptece na podstawie recepty lekarskiej” lub „dostępny w ramach programu lekowego”).

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że leki biologiczne stosowane w leczeniu chorób reumatycznych są refundowane tylko w ramach programów lekowych. Dzieje się tak, gdyż - wyjaśnia MZ - przepisy ustawy o refundacji nie pozwalają „przenosić leków” z nadanej im kategorii refundacyjnej do innej.

"W związku z tym leki biologiczne będą mogły być dostępne w aptece, jeśli producent złoży wniosek o objęcie ich refundacją i określi w nim odpowiednie warunki refundacji (inne niż dotychczas)" - podano w komunikacie.

Jak dodaje MZ, duży wpływ na refundację leków biologicznych wyłącznie w ramach programów lekowych mają również ich bardzo wysokie koszty:

ok. 27 000 zł za roczną terapię infliksymabem; ok. 55 000 zł za roczną terapię podskórnie stosowanymi inhibitorami TNF alfa; ok. 52 000 zł za roczną terapię tocilizumabem.

Koszty tych terapii są kilkukrotnie większe niż wydatki na leki refundowane dostępne w aptece.

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH