MZ: leki immunosupresyjne są nadal tanie i dostępne dla pacjentów

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   11-01-2016, 08:45

MZ: leki immunosupresyjne są nadal tanie i dostępne dla pacjentów MZ zapewnia, że choć leki nieznacznie zdrożały to nadal są tanie

Zapewniamy Państwa, że leki dla osób po przeszczepach są nadal dostępne i tanie. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą czuć się bezpiecznie – podano na stronie resortu zdrowia.

Od 1 stycznia refundowane są leki immunosupresyjne, które zawierają te same substancje czynne: takrolimus  i walgancyklowir (w takiej samej postaci i ilości), co dotąd refundowane medykamenty – czytamy w komunikacie MZ.

Dla dzieci przeznaczone są leki z taką samą substancją czynną, jak dotychczas (zarejestrowane we wskazaniach pediatrycznych). Ceny nieznacznie wzrosły (od kilku do kilkunastu złotych za opakowanie), ale będziemy pracować nad ich obniżeniem przy kolejnym wykazie leków refundowanych – zapewnia ministerstwo.   

I pisze dalej:

Należy zauważyć, że lek Valcyte w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego, który zawiera substancję czynną walgancyklowir, był refundowany dopiero od 1 września 2015 r. Wcześniej dzieci otrzymywały lek w postaci proszku jedynie w szpitalu, a w domu przyjmowały walgancyklowir w postaci tabletek.

Leki zawierające substancję czynną walgancyklowir występują w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego i tabletek. Obie postaci leku są dostarczane przez jednego producenta. Lek w postaci proszku nie może znaleźć się w odrębnej grupie limitowej, ponieważ droga podania medykamentu jest taka sama (inna droga to np. podanie dożylne), nie ma także różnic między postaciami leku. Gdyby takie różnice istniały, byłyby zidentyfikowane podczas gruntownej oceny, która jest przeprowadzana w czasie postępowania refundacyjnego. Wówczas postać proszku do sporządzania roztworu doustnego automatycznie trafiłaby do odrębnej grupy limitowej. Jednak różnic nie wykazano.

Resort wyjaśnia:

Zaistniała sytuacja jest spowodowana automatycznym mechanizmem ustawy refundacyjnej. Wzrost cen dotychczas refundowanych leków dla osób po przeszczepach wiąże się z wejściem na rynek tych samych substancji czynnych pod innymi nazwami handlowymi (tzw. odpowiedników).

Bierzemy pod uwagę, że takie dopłaty mogą być problemem dla niektórych rodzin. Dlatego podjęliśmy negocjacje z producentami tych leków, żeby obniżyć dopłaty. Mamy nadzieję,  że rozmowy w tej sprawie zakończą się pomyślnie. Obydwaj producenci znajdują się w Polsce, w związku z tym mamy dużą nadzieję, że uda się znacznie obniżyć dopłaty pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH