MZ: nie ma dowodów, że marihuana leczy raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   22-12-2016, 10:25

MZ: nie ma dowodów, że marihuana leczy raka Resort twierdzi, że jak dotąd żadne badania nie udowodniły korzystnego wpływu marihuany na leczenie nowotworów.

W żadnym badaniu klinicznym nie udowodniono, że substancje, które zawiera marihuana leczą raka - ministerstwo zdrowia odpowiada na petycję ws. wpływu marihuany na leczenie nowotworów.

16 grudnia br. resort zdrowia wystosował odpowiedź na petycję z 20 września br. w sprawie zaniechania uporczywego twierdzenia przez pracowników Ministerstwa Zdrowia, jakoby brak było jakichkolwiek badań dotyczących leczniczych właściwości marihuany (tzw. konopi, gandzi, oleju z konopi, oleju RSO) w leczeniu raka.

W korespondencji do MZ autor petycji twierdził, że ministerstwo zdrowia wprowadza konsumentów i pacjentów w błąd. Chodzi głównie o wypowiedź wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, który twierdził jakoby spożywanie marihuany było wstępem do spożywania innych, ciężkich narkotyków (tzw. gateway drug theory).

Jak czytamy w petycji, „badania na temat „gateway drug theory”, dowodzą, że Jarosław Pinkas podaje informacje nieprawdziwe, „obraża polskie grupy wyznaniowe, np. rasta, rastafarian, którzy ze względów wyznaniowych poprzestają tylko i wyłącznie na marihuanie, przez co rozpowszechnianie przez wiceministra Pinkasa teorii „gateway drug theory” szkodzi ich reputacji na rynku zawodowym".

Jak argumentuje resort, podane w petycji dowody naukowe, sugerujące działanie poszczególnych związków wchodzących w skład marihuany, syntetycznych pochodnych kannabinoidów, czy występujących naturalnie w organizmach żywych neuroprzekaźników jakich jak m.in.: cannabidiol (CBD) czy anandamid (AEA), dotyczyły w większości badań eksperymentalnych, przeprowadzonych na komórkach i tkankach pochodzących do myszy czy szczurów, a tylko w kilku przypadkach od ludzi.

MZ tłumaczy, że otrzymane przez naukowców wyniki badań są pierwszym krokiem wieloetapowego procesu (badania kliniczne II i III fazy) pozwalającego ocenić czy substancje chemiczne znajdujące się w marihuanie posiadają właściwości przeciwnowotworowe.

Resort podkreśla, że w żadnym badaniu klinicznym nie udowodniono, że związki, które zawiera marihuana leczą raka.

Szereg badań i liczne publikacje opierające się na doświadczeniach na kulturach komórkowych, tkankowych czy też zwierzętach, w żaden sposób nie udowadniają, że dane substancje posiadają właściwości antynowotworowe w przypadku zastosowania ich na żywy organizm ludzki.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH