MZ nie zrefunduje przeszczepu macicy. "To metoda eksperymentalna"

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   16-11-2016, 12:42

MZ nie zrefunduje przeszczepu macicy. "To metoda eksperymentalna" Ministerstwo zdrowia odpowiada na petycję ws. legalizacji i refundacji przeszczepu macicy.

Przeszczep macicy jako metoda leczenia wrodzonego braku macicy, czyli zespołu MRKH, jest świadczeniem zbyt wysokospecjalistycznym, bez braku udowodnionej skuteczności w badaniach klinicznych, dlatego nie ma podstaw do refundacji – ocenia resort zdrowia.

Jest to odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na petycję wystosowaną 9 sierpnia 2016 r. w sprawie problemu, jakim jest brak uregulowań prawnych przeszczepu macicy jako metody leczenia wrodzonego braku macicy (zespół MRKH).

Autor petycji uważa, przeszczep macicy w przypadku choroby MRKH powinien zostać włączony do katalogu świadczeń gwarantowanych. Jego zdaniem, niejasna sytuacja prawna dot. możliwości refundacji oraz przeprowadzenia eksperymentu medycznego w zakresie przeszczepu macicy, budzi wątpliwości z punktu widzenia zgodności z szeregiem konstytucyjnych wartości i prawem do ochrony zdrowia.

Podaje, że zespół MRKH występuje u 1 na 5 tys. kobiet, a przeczep macicy może być wykonywany u pacjentek w wieku 20-35 lat, spełniających kryteria do przeszczepu: - Przyjmując, że tylko 1 na 3-4 pacjentki spełnia takie kryteria, daje to 300-500 kandydatek do przeszczepu macicy w Polsce.

Jak informuje ministerstwo, sposób postępowania w leczeniu zespołu Mayera – Rokitansky`ego – Kustera –Hausera (MRKH) został poddany głębokiej i szczegółowej analizie. Z opinii ekspertów, Konsultantów Krajowych z dziedzinach transplantologii klinicznej, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości wynika, że przeszczep macicy jako metody leczenia wrodzonego braku macicy (zespół MRKH), jest procedurą bardzo wysokospecjalistyczną.

- W Europie, USA, jak i Arabii Saudyjskiej traktowana jest jako postępowanie eksperymentalne, znajdujące się na etapie badań klinicznych i nie jest traktowana jako standardowa procedura lecznicza – wskazuje ministerstwo i dodaje, że w USA i w Arabii Saudyjskiej, zabiegi te zostały zawieszone.

Resort argumentuje, że na chwilę obecną nie można ocenić, czy owe świadczenie ma udowodnioną skuteczność kliniczną, z uwagi na zbyt mają liczbę przeprowadzanych zabiegów. Jak podaje ministerstwo, dotychczas przeprowadzono ok. czternastu takich przeszczepów.

W ocenie resortu zdrowia, nie istnieją obecnie warunki, które uzasadniałyby refundowanie przeszczepu macicy.

Petycja.

Odpowiedź MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH