MZ o refundacji środków leczniczych dla chorych na EB

FARMAKOTERAPIA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   27-04-2016, 13:21

MZ o refundacji środków leczniczych dla chorych na EB

Dla chorych na epidermolysis bullosa dostępnych jest aż 250 produktów. Różnice w cenach między nimi, a zatem także poziom odpłatności dla pacjenta, wynikają z tworzenia grup limitowych, które służą racjonalizacji wydatków - ocenia MZ.

Posłanka Krystyna Pawłowicz zaapelowała do Ministra Zdrowia o pomoc i podjęcie działań w sprawie refundacji leków, środków opatrunkowych oraz odzieży leczniczej dla osób chorych na Epidermolysis Bullosa.

Chodzi o wprowadzenie 100% refundacji na środki lecznicze i opatrunkowe dla chorych na EB oraz przydział odzieży leczniczej (skarpetki, leginsy, koszulki, rękawiczki Tubifast).

Jak poinformowała, "poprzednia ekipa rządząca rok temu radykalnie podniosła ceny produktów dla chorych na EB. Rodziców, którzy podjęli się zadania opieki nad chorym dzieckiem oraz chorych dorosłych, postawiono pod ścianą".

Jednak resort zdrowia odpowiada posłance, że zgodnie z obwieszczeniem refundacyjnym, dla chorych na epidermolysis bullosa dostępnych jest aż 250 produktów, w kategorii odpłatności: bezpłatnie do wysokości limitu.

"Tak olbrzymi wachlarz preparatów, obrazuje, że przedstawiony problem został bardzo poważnie uwzględniony w merytorycznych pracach resortu na przestrzeni lat, czego skutkiem było wzmocnienie oferty wyrobów medycznych dla pacjentów w obrębie przedmiotowej grupy limitowej" - informuje MZ.

Resort wyjaśnia też, z czego wynika kwestia zróżnicowanej dopłaty pacjenta do różnych produktów.

"Zmianę kwoty, na przestrzeni lat, jaką pacjent uiszcza w aptece za wyrób medyczny należy wywieść bezpośrednio z mechanizmu ustawy refundacyjnej, która stawia resort zdrowia przed bardzo trudnym zadaniem pogodzenia ze sobą potrzeb pacjentów, tak by zaoferować im możliwie jak najlepsze i naukowo potwierdzone leczenie z interesem podmiotów odpowiedzialnych, wobec ograniczonych środków płatnika publicznego" - wyjaśnia MZ.

Tak klarownie wyartykułowany cel realizowany jest w oparciu o medycynę opartą na dowodach naukowych (EBM) oraz ocenę technologii medycznych (HTA), a jednym z systemowych rozwiązań umożliwiających racjonalizację wydatków jest tworzenie grup limitowych, w obrębie których umieszcza się produkty o potwierdzonym i zbliżonym do siebie skutecznym działaniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH