MZ odpowiada NRA w sprawie leku Siofor 500

FARMAKOTERAPIA

Autor: JMac./NRA/MZ/rynekaptek.pl   18-11-2015, 11:47

MZ odpowiada NRA w sprawie leku Siofor 500 Opakowanie leku zawierające 90 tabletek jest korzystniejsze cenowo dla pacjenta

Naczelna Rada Aptekarska zwróciła się do ministra zdrowia w sprawie doprecyzowania sprzedaży pacjentom leku Siofor 500 mg. Lek ten sprzedawany jest w różnych opakowaniach – jedne zawierają 30 tabletek, inne 90 tabletek. Różnica jest w cenie. To właśnie budziło wątpliwość Rady.

Departament Polityki Lekowej MZ uznaje, że przepisy ustawy refundacyjnej nie regulują, co prawda, sposobu realizacji recept w zakresie tych samych leków refundowanych w różnych wielkościach opakowań, ale w tym przypadku mamy do czynienia z tym samym lekiem.

Opakowanie zawierające 90 tabletek nie jest odpowiednikiem tego leku i jest tożsame z lekiem w opakowaniu po 30 tabletek.

Problem zaczyna się wtedy, gdy pacjent ma przepisaną dawkę 90 tabletek, a musi kupić 3 opakowania po 30. Wiąże się to ze zwiększeniem odpłatności pacjenta.

„Za jedno refundowane opakowanie po 90 tabletek pacjent ma do zapłaty 3,51 zł, natomiast kupując z refundacją 3 opakowania po 30 tabletek odpłatność pacjenta wynosi 11,52 zł. Jest to kolejny argument przemawiający na korzyść wydania pacjentowi jednego opakowania po 90 tabletek leku Siofor 500 mg” – odpowiada MZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE