MZ: odpowiedzialność za jakość suplementu ponosi producent

FARMAKOTERAPIA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   22-03-2016, 14:23

MZ: odpowiedzialność za jakość suplementu ponosi producent

GIS prowadzi wybiórczo badania próbek w kierunku m.in. możliwych zafałszowań suplementów diety (brak deklaracji rzeczywistego składu produktu) - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

W świetle aktualnie obowiązującego prawa żywnościowego suplementy diety są żywnością, zatem podlegają tym samym procedurom co pozostałe środki spożywcze. Generalną zasadą prawodawstwa żywnościowego jest, iż żywność wprowadzana do obrotu musi być bezpieczna dla konsumenta. Suplementy diety będące żywnością muszą być bezpieczne dla konsumenta i nie mogą wykazywać właściwości terapeutycznych - przypomina resort zdrowia.

W rozumieniu aktualnie obowiązujących przepisów prawnych całkowitą odpowiedzialność za jakość zdrowotną środka spożywczego wprowadzanego do obrotu oraz treść informacji umieszczonych na jego opakowaniu lub prezentacji i reklamie ponosi producent bądź przedsiębiorca wprowadzający środek spożywczy do obrotu. Przedsiębiorca ten zobligowany jest do regularnego przeprowadzania i okazywania na żądanie urzędowej kontroli żywności wyników badań przeprowadzonych w kierunkach określonych przepisami prawa.

MZ przypomina, że w Polsce, podobnie jak i w kliku innych krajach UE w odniesieniu do suplementów diety, środków spożywczych wzbogacanych, jak i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego obowiązuje system notyfikacyjny.

W ramach tego systemu oceniany jest m. in. deklarowany przez przedsiębiorcę skład jakościowo-ilościowy środków spożywczych. Dodatkowo, poza obowiązkiem ustawowym, w odniesieniu do składników roślinnych Główny Inspektor Sanitarny zobowiązuje przedsiębiorcę do przedłożenia specyfikacji jakościowo-ilościowych tych składników lub certyfikatów analizy składu w celu potwierdzenia postaci danego składnika (źródła pochodzenia, tożsamości, części wykorzystanej rośliny, rodzaju przetworu, stopnia koncentracji, ilości składników czynnych), a także zgodności poziomu zanieczyszczeń fizykochemicznych, w tym głównie metalami ciężkimi z obecnie obowiązującymi regulacjami unijnymi w tym zakresie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH