MZ: rozważane jest utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-02-2018, 10:40

MZ: rozważane jest utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii Szef resortu zdrowia: trzeba poprawić i ustabilizować finansowanie polskiej onkologii, ponieważ cześć jej działów jest deficytowych (fot. archiwum)

Jednym z najważniejszych zadań w onkologii jest m.in. poprawienie koordynacji diagnostyki i terapii chorób nowotworowych - mówił w piątek (2 lutego) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział, że rozważane jest utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii.

Minister Łukasz Szumowski uczestniczył w konferencji dotyczącej kolejnej edycji kampanii edukacyjnej "Szybsi od raka - zanim choroba uzyska przewagę" poświęconej tym razem nowotworom układu krwiotwórczego i hematoonkologii. Zorganizowano ją okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie prof. Jan Walewski powiedział, że uzyskiwane w naszym kraju wyniki leczenia chorób układu krwiotwórczego zasadniczo nie odbiegają od tych, jakie uzyskiwane są w Europie Zachodniej i USA. Gorzej radzimy sobie z innymi chorobami nowotworowymi, takimi jak rak jelita grubego. Wskazują na to opublikowane w tym tygodniu międzynarodowe badania Concorde-3, w których uczestniczyła również Polska.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że konieczne jest skrócenie tzw. ścieżki pacjenta od chwili rozpoznania choroby nowotworowej i przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki, a potem zastosowania odpowiedniego leczenia. - Mamy wiele dobrych ośrodków onkologicznych, ale potrzebna jest większa koordynacja w skali całego kraju, w czym może pomóc utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii - podkreślił minister Szumowski.

Szef resortu dodał, że trzeba poprawić i ustabilizować finansowanie polskiej onkologii, ponieważ cześć jej działów jest deficytowych. - Przyjrzymy się wycenom świadczeń, żeby przynajmniej uzyskiwały one wynik zerowy - dodał minister. Jako przykład podał diagnostykę patomorfologiczną finansowaną jedynie przez szpitale.

Prof. Jan Walewski powiedział w rozmowie z PAP, że badania patomorfologiczno-genetyczne są niezbędne, żeby w ogóle rozpocząć leczenie, dlatego nie mogą trwać zbyt długo i trzeba je usprawnić. - Decydują one również o strategii leczenia, a wszelkie błędy już na tym etapie zmniejszają szanse pacjenta na skuteczną terapię - dodał.

Z danych przedstawionych podczas konferencji wynika, że w Polsce jest zaledwie 450 patomorfologów oraz jedynie 28 hematopatologów wyspecjalizowanych w wykrywaniu na podstawie pobranego materiału tkankowego nowotworów układu krwiotwórczego. Lepiej jest z lekarzami tej specjalności: w 2017 r. było u nas 175 hematologów i 58 lekarzy w trakcie specjalizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH