MZ: zanieczyszczenie wysokie ale nie ma powodu do paniki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-01-2017, 08:03

MZ: zanieczyszczenie wysokie ale nie ma powodu do paniki problem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest związany głównie z tzw. niską emisją i ma wiele uwarunkowań

MZ, jednostki mu podległe oraz resorty środowiska i energii mają świadomość problemów, które wynikają z zanieczyszczenia powietrza, a także związanych z nim konsekwencji zdrowotnych - zapewnia Milena Kruszewska, rzeczniczka resortu.

Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę z poważnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z ekspozycji na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza - zapewnia resort w piśmie przesłanym PAP. Dodaje, że rząd będzie podejmował dalsze działania w celu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji.

Kruszewska zapewnia też, że Ministerstwo Zdrowia popiera działania wpływające na poprawę jakości stanu powietrza podejmowane w tym zakresie przez inne resorty, gdyż będą one skutkowały "poprawą stanu zdrowia społeczeństwa i mogą także doprowadzić do zmniejszenia kosztów leczenia pacjentów".

W ostatnich dniach media szeroko komentowały wypowiedź ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który w radiu TOK FM pytany o problem smogu powiedział: "Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy sposób w jaki żyjemy, styl życia, jaki przyjmujemy, jaki dopuszczamy u samych siebie, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy. Niezależnie od tego, że trzeba spokojnie pracować nad jakością powietrza w Polsce, to nie ma naprawdę w tej chwili żadnego powodu do paniki" - dodał.

Kruszewska ocenia, że cytowana w mediach wypowiedź ministra "jest wyrwana z kontekstu". - Minister wypowiadał się w szerokim kontekście czynników, które - co bezsprzecznie potwierdzają badania - ewidentnie szkodzą zdrowiu społeczeństwa - dodaje Kruszewska.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w Polsce choroby związane z wysoką emisją zanieczyszczeń rocznie mogą przyczyniać się nawet do ponad 40 tys. zgonów. "Zanieczyszczenia powietrza to jeden z wielu ważnych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych. Należy jednak pamiętać, że proces zapobiegania tej grupie chorób musi obejmować również uwzględnienie innych czynników, takich jak niska aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta, nadwaga i otyłość czy (…) nałóg palenia tytoniu" - wskazuje resort zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH