MZ zapowiada, że pochyli się nad problemem boreliozy

FARMAKOTERAPIA

Autor: mz.gov.pl/ rynekaptek.pl   04-12-2017, 11:06

MZ zapowiada, że pochyli się nad problemem boreliozy Borelioza jest wielonarządową chorobą przenoszoną przez kleszcze (fot. archiwum)

W ministerstwie zdrowia prowadzone są prace nad oceną możliwości zwiększenia kompetencji lekarzy poz z zakresu diagnozowania i leczenia boreliozy oraz poszerzenia katalogu badań diagnostycznych z przedmiotowego zakresu - informuje resort.

Ma to związek z z napływającymi do Ministra Zdrowia postulatami zwiększenia dostępu do świadczeń z zakresu diagnozowania i leczenia boreliozy.

"Oceniania jest również możliwość opracowania zaleceń postępowania w rozpoznawaniu i leczeniu boreliozy, którymi lekarz poz może kierować się w diagnozowaniu i leczeniu boreliozy u osób pozostających pod jego opieką" - informuje MZ.

Jest to odpowiedź resortu na petycję w sprawie wprowadzenia nowych rozwiązań w leczeniu boreliozy.

Jak przypomina MZ, borelioza jest wielonarządową chorobą przenoszoną przez  kleszcze, której obraz kliniczny wiąże się z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca. Podstawa rozpoznania opiera się na kryteriach, z których najważniejszym jest historia pokłucia przez kleszcze i objawy kliniczne. Charakterystyczny objaw wczesnego zlokalizowanego zakażenia występuje od 3 do 30 dnia od zakażenia u około 80% chorych (u dorosłych najczęściej na kończynach i  tułowiu, a u dzieci na głowie i szyi). Rozpoznanie opiera się wyłącznie na obrazie klinicznym, a rozpoczęcia leczenia nie należy uzależniać od wykonywania badań serologicznych. U osób nieleczonych antybiotykami rumień może spontanicznie cofać się w ciągu od kilku dni do kilku tygodni (średnio w ciągu 4 tygodni).

- Diagnostyka serologiczna nie ma istotnego znaczenia w typowych przypadkach rumienia, gdyż do rozpoznania wystarczająca jest obecność charakterystycznej zmiany skórnej w połączeniu z wywiadem pokłucia przez kleszcza - dodaje ministerstwo.

Więcej: mz.gov.plPodobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH