Na finansowanie szczepienia przeciw pneumokokom Polska czeka od dekady

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   14-11-2016, 08:19

Na finansowanie szczepienia przeciw pneumokokom Polska czeka od dekady Eksperci ocenili m.in. kalendarz szczepień ochronnych

Polski kalendarz szczepień od dekady nie był zmieniany. Nie wynika to z przesłanek medycznych i epidemiologicznych, bo te jasno wskazują na potrzebne modyfikacje. Problemem jest finansowanie.

Prof. Andrzej Wojtczak, przewodniczący Rady Sanitarno-Epidemiologicznej GIS, ekspert WHO przypomniał, że konstruując kalendarz szczepień uwzględnia się szereg czynników - zagrożenia globalne i dane epidemiologiczne.

- Niestety, to co rekomenduje WHO czy Unia Europejska, a także krajowi specjaliści, w żaden sposób nie zobowiązuje państwa do wprowadzenia zmian w kalendarzu szczepień. To jedynie wsparcie merytoryczne dla tworzących politykę zdrowotną - komentował.

Nie oszczędzajmy na zdrowiu
Prof. Mirosław Wysocki, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego przypomniał, że na finansowanie szczepienia przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci Polska czeka od ponad dekady. - Resort zdrowia deklarował, że tak będzie w 2017 r. i mamy nadzieję, że tak faktycznie się stanie, chociaż wiemy, że są problemy z ich finansowaniem - mówił podczas sesji prof. Wysocki.

Zaznaczał, że brak tych szczepień byłby fatalną wiadomością, bo choroby związane z pneumokokami, jak zapalenia płuc czy IChP są wcale nierzadką przyczyną zgonów w kraju. - Tych śmiertelnych przypadków mogłoby nie być, gdybyśmy mieli powszechne szczepienia i mam nadzieję, że nie będziemy oszczędzać na zdrowiu - dodał.

Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zaznaczył, że ocena skuteczności tych szczepień jest bardzo wysoka, co potwierdzają dane gromadzone przez WHO.

- Przełomem w medycynie było wykrycie szczepionki przeciwko ospie prawdziwej, a historia jasno pokazuje, co by czekało świat, gdyby nie było szczepień - powiedział prezes Matusewicz.

Dodał, że choroby zakaźne potrafią zebrać żniwo większe niż nie jedna wojna. To chyba odpowiedź na pytanie, czy możemy myśleć o rezygnacji od szczepień?

Podkreślał, że dziś na szczęście samorządy dostrzegają wagę szczepień i chętnie inwestują w ten rodzaj profilaktyki: - Teraz największym zainteresowaniem cieszą się szczepienia przeciwko HPV. To dobrze. Może w ten sposób w końcu poprawią się fatalne statystyki dotyczące śmiertelności spowodowanej rakiem szyjki macicy - mówił prezes AOTMiT.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH