Na przełom w leczeniu AIDS trzeba jeszcze poczekać

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL, Newsweek/rynekaptek.pl   20-05-2011, 13:46

Wyleczono pierwszego człowiek na świecie z AIDS - donosi Newsweek. Zdaniem prof. Alicji Wiercińskiej-Drapało z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, to duże osiągniecie dla nauki, ale absolutnie nie możemy dziś mówić, że znaleziono skuteczny lek na tę chorobę.

Niemieccy lekarze w 2007 r. mężczyźnie cierpiącemu na białaczkę i AIDS przeszczepili szpik kostny. W kolejnych badaniach ani razu nie potwierdzono u niego obecności wirusa HIV. Od tamtej pory proces leczenia mężczyzny jest stale monitorowany, on sam zaś nie przyjmuje żadnych leków na AIDS...

- Przeszczep szpiku nie jest i nigdy nie będzie metodą leczenia chorych z wirusem HIV cierpiących na AIDS - mówi portalowi rynezdrowia.pl prof. Alicja Wiercińska-Drapało z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Dodaje, to odkrycie wskazuje drogę do dalszych badań i dowodzi, że stoi przed nami możliwość odkrycia skutecznej terapii dla takich chorych, jednak do tego, by ogłosić sukces w leczeniu takich pacjentów jeszcze daleka droga. Dziś na świecie znamy jest tylko jeden przypadek, gdzie wydaje się, że  udało się wyeliminować wirusa HIV i to niejako przypadkiem. To wciąż za mało.

- Pacjenci za całym świecie nadal są leczeni lekami o działaniu antyretrowirusowym, bo obecnie nie znamy skuteczniejszej metody. Pojawiają się ciągle nowości lekowe na rynku, ale zawsze są to leki, które blokują namnażanie, czyli replikację HIV - zaznacza prof. Alicja Wiercińska-Drapało.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH