Na rynek wchodzi immunoglobulina z polskiego osocza

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   09-02-2015, 12:14

Na rynek wchodzi immunoglobulina z polskiego osocza

Do  BIOMED-LUBLIN Wytwórni Surowic i Szczepionek S.A. trafił pierwszy transport immunoglobuliny ludzkiej normalnej do podawania dożylnego wytworzonej przez francuskiego partnera, firmę LFB Biomedicaments.

Jednocześnie rozpoczęto procedurę zwolnienia leku do sprzedaży na polski rynek. Immunoglobulina wejdzie do dystrybucji pod nazwą handlową Nanogy.

Dostarczona z Francji immunoglobulina została wytworzona z polskiego osocza. Lubelska spółka kupiła 110 tys. litrów tego preparatu w 2011 r. w konkursie ogłoszonym za zgodą Ministerstwa Zdrowia, przez konsorcjum Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Osocze pochodziło z nadwyżek.

Kolejnym istotnym przedsięwzięciem dla spółki będzie uruchomienie własnego zakładu frakcjonowania osocza. Zlokalizowana w Mielcu fabryka ma samodzielnie wytwarzać immunoglobulinę, albuminę oraz czynniki krzepnięcia.

W przyszłości lubelska firma nie będzie więc musiała zlecać produkcji tego leku zagranicznemu partnerowi. W dalszej perspektywie pozwoli to na zagospodarowywanie kolejnych nadwyżek osocza, jakimi dysponują polskie centra krwiodawstwa.

Immunoglobulina ludzka normalna podawana jest osobom z silnie osłabionym układem odpornościowym. Otrzymują ją m.in. pacjenci cierpiący z powodu złośliwych nowotworów - szpiczaka mnogiego lub przewlekłej białaczki limfatycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH