Na świecie dostępnych jest 14 leków w SM. W Polsce lekarz ma do dyspozycji 4

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   07-03-2016, 11:24

Na świecie dostępnych jest 14 leków w SM. W Polsce lekarz ma do dyspozycji 4

W Niemczech 70 proc. pacjentów chorych na SM korzysta z dostępnych form terapii medycznych. To najwyższy wskaźnik w Europie i jeden z najwyższych na świecie - mówił prof. Hans Peter Hartung z Kliniki Neurologii w Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf.

O dostępnych obecnie możliwościach terapeutycznych, nowych lekach i modelach leczenia dyskutowali eksperci podczas dwudniowego kongresu SM, który miał miejsce w Łodzi (4-5 marca).

Prof. Hartung zaznaczył, że na świecie dostępnych jest 14 różnych leków, które umożliwiają podjęcie zindywidualizowanej terapii chorych, cierpiących z powodu stwardnienia rozsianego. Dzięki tak dużej różnorodności lekarze mogą dobrać lek do stanu zdrowia chorego, profilu choroby, a także preferencji samego pacjenta. Takie rozwiązanie ułatwia chorym utrzymanie się w terapii.

Ekspert podkreślił również, że w Niemczech z terapii SM korzysta 70 proc. chorych. Pozostałe 30 proc. pozbawione jest leczenia nie dlatego, że istnieją ograniczenia w dostępie do leków, ale dlatego, że  dostępne terapie nie są w stanie pomóc tej grupie chorych.

Dla porównania: w Polsce leczonych jest nadal jedynie 13 proc. zdiagnozowanych chorych, a lekarz ma do dyspozycji tylko cztery leki, dostępne w ramach programów lekowych, pierwszej i drugiej linii.

Dodatkowo leki z pierwszej linii podawane są jedynie w iniekcji, codziennie, co drugi dzień lub raz w tygodniu przez wiele lat. To bardzo uciążliwe dla pacjenta i często utrudnia mu utrzymanie się w terapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH