Nadmierne opalanie sprzyja nowotworowemu rogowaceniu skóry

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.biz/rynekaptek.pl   15-09-2016, 14:08

Nadmierne opalanie sprzyja nowotworowemu rogowaceniu skóry Dermatolog tłumaczy, że choroba częściej dotyka osoby starsze, gdyż na takiej skórze częściej pojawiają się różnego rodzaju plamy.

Na rogowacenie słoneczne może zachorować osoba w każdym wieku, jednak większe ryzyko jej rozwoju, występuje o osób starszych, ze względu na „długość telomerów”, fragmentów chromosomów, które zabezpieczają DNA przed uszkodzeniem.

Jak tłumaczy dermatolog, dr. n. med. Andrzej Szmurła w rozmowie z Gazetą Wyborczą, rogowacenie słoneczne jest to stan przedrakowy. Powstaje w wyniku uszkodzenia naskórka przez słońce i szybko się rozwija.

- Już pół roku po pierwszym opalaniu na skórze może powstać różowa plama, na której tworzą się tzw. ogniska złuszczania skóry i właśnie ten róż na brązowej skórze jest sygnałem, że może się u nas rozpoczynać rogowacenie słoneczne. Taki stan może prowadzić do raka skóry – kolczystokomórkowego – mówi lekarz.

Dr Szmurła wyjaśnia, że rogowacenie słoneczne częściej powstaje na skórze „starej”, gdyż  jest ona bardziej brązowa: - Może mieć plamy jasne, ciemne, przebarwienia lub nawet posłoneczne blizny, na której częściej tworzą się różowe ogniska.

Dermatolog wyjaśnia, że rogowacenie słoneczne może mieć także osoba młoda. - Prawdopodobnie "starą" skórę od "młodej" skóry różni długość telomerów czyli czapeczek chroniących końce chromosomów w komórce, które zawierają DNA - długość telomerów wiąże się z długością życia komórki.

Twierdzi, że skóra młoda czyli taka, która się dobrze odnawia, ma długie telomery. Oznacza to, że zwiększa się ryzyko zachorowania na czerniaka, gdyż właśnie na młodej skórze komórki czerniaka dobrze się odnawiają i namnażają.

- W skórze "starej" telomery są krótsze. Czerniaków mamy więc mniej, ale za to częściej rozwija się rogowacenie słoneczne albo rak podstawnokomórkowy.

Szmurła zaznacza, że to czy zachorujemy, sporo zależy m.in. od naszego układu odpornościowego. Istnieją też skuteczne metody leczenia: - Nieprawidłowe komórki możemy zniszczyć. Jeżeli to jest dosyć płytka zmiana, wycina się ją chirurgicznie. Następną metodą jest stosowanie kremów z 5-fluorouracylem, słabszych lub mocniejszych, które niszczą komórki w miejscu posmarowania.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH