Nadprodukcja wrażeń zmysłowych u dzieci z zespołem Tourette’a

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-10-2016, 15:03

Nadprodukcja wrażeń zmysłowych u dzieci z zespołem Tourette’a Chore dzieci posiadają więcej skupisk ciał komórek nerwowych we wzgórzu, podwzgórzu i śródmózgowiu.

U dzieci z zespołem Tourette’a widoczne są modyfikacje w rejonach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie wrażeń zmysłowych – informuje czasopismo „Molecular Psychiatry”.

Zespół Tourette'a to zaburzenie neurologiczne dotykające średnio 4,3 na 10 tys. osób i charakteryzujące się głównie występowaniem niekontrolowanych tików ruchowych i werbalnych (wokalizacji). Uważa się, że owe tiki są następstwem nietypowych doznań pochodzących z wnętrza ciała.

- My kaszlemy i kichamy, gdy jesteśmy przeziębieni, osoby z zespołem Tourette'a mogą to robić, gdy wydaje im się, że coś jest nie w porządku, bo tiki pozwalają im poczuć się lepiej. Na przykład mogą często chrząkać, bo mają wrażenie łaskotania w gardle lub doświadczają innych nietypowych wrażeń - tłumaczy prof. Kevin J. Black, jeden z autorów badania.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis (USA) za pomocą badania MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) ustalili, że za niezwykłe doznania cielesne występujące u pacjentów z zespołem Tourette'a mogą odpowiadać zmiany w strukturze mózgu.

Badacze wykryli, że chore dzieci posiadają więcej istoty szarej (skupiska ciał komórek nerwowych) we wzgórzu, podwzgórzu i śródmózgowiu oraz mniej istoty białej (skupiska wypustek neuronalnych) w przyśrodkowej i oczodołowej części kory przedczołowej niż dzieci zdrowe.

Oznacza to, że u dzieci z zespołem Tourette'a może występować nadprodukcja wrażeń zmysłowych przy jednoczesnej zaburzonej komunikacji pomiędzy poszczególnymi częściami mózgu.

W badaniu (DOI: 10.1038/mp.2016.194) uczestniczyło 206 dzieci - 103 z zespołem Tourette'a i 103 bez zaburzeń neurologicznych. Prace nad tym zagadnieniem będą kontynuowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH