Nadzieja trwała krótko. Badacze mają trudności z opracowaniem leku na Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: echodnia.eu/rynekaptek.pl   02-02-2018, 08:05

 Nadzieja trwała krótko. Badacze mają trudności z opracowaniem leku na Alzheimera Wszystkie preparaty dochodziły do ostatniej fazy testów - i wszystkie okazywały się nieskuteczne (Fot. Archiwum)

Dlaczego nie sprawdzają się wszystkie leki na Alzheimera, na badanie których wydano miliardy funtów? Istnieją dwie teorie. Pierwsza mówi, że leki okazały się zawodne. Druga głosi, iż wadliwa jest cała ścieżka badań klinicznych.

W 2013 roku koncern farmaceutyczny Pfizer znajdował się na końcowym etapie testowania szczepionki, która miała powstrzymywać chorobę Alzheimera w samym momencie jej wystąpienia - pisze portal echodnia.eu wydanie świętokrzyskie.

Firma Eli Lilly także opracowała preparat, który według badaczy miałby stanowić „wielki krok naprzód”. Do prac nad lekiem dołączyły również spółki Roche i Merck, które wydały miliardy na badania nad preparatem na otępienie.

Jak dalej wskazuje portal, jeden po drugim wszystkie preparaty dochodziły do ostatniej fazy testów - i wszystkie okazywały się nieskuteczne. W styczniu tego roku Pfizer przyznał, że „choroba wzięła górę i zwiodła wysiłki badaczy”, tym samym całkowicie wycofując się z dalszych prac nad lekiem.

Dlaczego nie sprawdzają się wszystkie leki, na badanie których wydano miliardy funtów? Istnieją dwie teorie.

Pierwsza mówi, że leki okazały się zawodne, bo nie znaleziono sposobu na rozpoczęcie procesu leczenia na dekadę lub dłużej przed wyraźnym wystąpieniem choroby Alzheimera. Druga głosi, iż wadliwe są całe oparte na wartych dziesiątki miliardów badania.

Ogromne pieniądze przeznaczano na badania nad lekami, które zatrzymywałyby proces akumulowania się lub po prostu usuwały złogi amyloidu. Bez skutku.

- Może ulegam złudzeniom, ale nie sądzę, by wielu badaczy uważało, iż to nie amyloid stanowi właściwy cel badań. Jesteśmy natomiast zdania, że być może winniśmy podawać leki już na znacznie wcześniejszym etapie, jeszcze przed wyraźnymi objawami choroby – mówi brytyjski badacz John Hardy.

Więcej: http://www.echodnia.eu/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH