Nagroda Nobla z chemii za ulepszenie syntezy związków węgla

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-10-2010, 11:25

Nagroda Nobla z chemii za ulepszenie syntezy związków węgla

Nagrodę otrzymali Amerykanin Richard Heck oraz dwaj Japończycy – Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki.

Tegoroczni noblisci z chemii otrzymali nagrodę za - jak uzasadnił Komitet Noblowski – „katalizowane przez pallad reakcje krzyżowego sprzęgania, stosowane w syntezie organicznej”.

Wyjaśniając, Komitet Noblowski docenił naukowców za ulepszenie syntezy związków węgla. Badacze – pracując w różnych miejscach i w innym czasie – przyczynili się do zrewolucjonizowania produkcji leków i nowoczesnej elektroniki.

79-letni Amerykanin Richard F. Heck jest obecnie emerytowanym profesorem Uniwersytetu Stanu Delaware w Newark. Japończyk Ei-ichi Negishi ma 75 lat i jest profesorem chemii w Uniwersytecie Purdue w West Lafayette (stan Indiana). Jego o pięć lat starszy rodak Akira Suzuki wykładał na Uniwersytecie Hokkaido w Sapporo.

Substancje lecznicze z dna oceanu

Zapotrzebowanie na nowe związki węgla wydaje się nieograniczone. Potrzebujemy nowych środków leczących nowotwory czy zwalczających wirusy czy bakterie. Takie związki można znaleźć w naturze – na przykład morskie gąbki Discodermia zawierają związek o właściwościach przeciwnowotworowych, a jad morskiego ślimaka – stożka uśmierza ból. Problemem pozostaje odtworzenie takich substancji w laboratorium i wytwarzanie ich w przemysłowych ilościach.

Dzięki tegorocznym laureatom chemicy na całym świecie zyskali nowe możliwości zarówno odtwarzania istniejących związków, jak i tworzenia zupełnie nowych. Cząsteczkom chemicznym stabilność nadaje „szkielet“ z połączonych mocnymi wiązaniami atomów węgla. Jednak łączenie poszczególnych atomów węgla nie jest łatwym zadaniem – niechętnie reagują ze sobą.

Pierwsze ze stosowanych metod opierały się na zwiększaniu jego reaktywności. Prace nad syntezą cząsteczek organicznych już pięciokrotnie nagradzano Noblem. Tak było z reakcją Grignarda (Nobel 1912), reakcją Dielsa-Aldera (1950), Wittiga (1979) czy wreszcie reakcją metatezy olefin (2005).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH