Najbardziej szkodliwe wśród dopalaczy: pentedron, alfa-PVP i etkatynon

FARMAKOTERAPIA

Autor: SWPS/ rynekaptek.pl   05-10-2015, 10:37

Najbardziej szkodliwe wśród dopalaczy: pentedron, alfa-PVP i etkatynon Jak dzielą się użytkownicy dopalaczy? Na sześć podstawowych grup

Grupa użytkowników dopalaczy jest bardzo zróżnicowana. Jest sześć zasadniczych rodzajów fanów tych używek: supermeni, naukowcy i eksperci, doświadczeniowcy, kamikadze, imprezowicze i nowicjusze.

"Supermeni" chcą zwiększać swoje możliwości (np. przetwarzania informacji), "naukowcy i eksperci" posiadają profesjonalną wiedzę (np. chemiczną) na temat nowych substancji psychoaktywnych, których celem jest poszerzanie wiedzy na ich temat.

"Doświadczeniowcy" przeprowadzają doświadczenia na sobie w celu zwiększenia intensywności doznań, poznania swego wnętrza psychicznego, zaś "kamikadze" w dopalaczach pociąga ryzyko, ich motywacją jest poznawanie własnych granic, okazywanie brawury, czemu prawdopodobnie towarzyszy silne zapotrzebowanie na stymulację.

"Imprezowicze" poszukują w dopalaczach możliwości nawiązywania relacji oraz wspólnych przeżyć w grupie rówieśniczej. Całość dopełniają "nowicjusze", zadający pytania bardziej doświadczonym użytkownikom dopalaczy i nie biorący bezpośredniego udziału w dyskusji - bierni obserwatorzy.

Poszukują oni informacji na temat działania substancji, chętnie korzystają z komentarzy „naukowców i ekspertów” czy „doświadczeniowców”. „Kamikaze” za to często są „banowani” przez tych ostatnich – wprowadzają bowiem treści, które mogą zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu tych mniej doświadczonych.

Do takich wniosków doszli autorzy analizy forów internetowych przeprowadzonej przez dr Dorotę Wiszejko - Wierzbicką, psycholog z Uniwersytetu SWPS, mgr Michała Kidawę z Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i mgr Martę Jabłońską, pod kierownictwem prof. Piotra Sałustowicza z Uniwersytetu SWPS.

Polscy użytkownicy rozpoznają dopalacze raczej jako produkty marketingowe. Prawie połowa respondentów nie umiała wskazać jaką substancje zażyła ostatnio. W większości kupowali produkty sprzedawane pod wymyślną nazwą handlową lub jako substancje nieprzeznaczone do spożycia takie jak "sole do kąpieli", "kadzidełka" czy "artykuły kolekcjonerskie".

Znaczna większość respondentów dostawała lub kupowała dopalacze od znajomych. Zakupy online stanowiły czwarty z kolei najczęstszy sposób pozyskiwania substancji. Przy wyborze sklepu badani kierowali się zazwyczaj poradą innych użytkowników lub dobrym profilem tych sklepów na forach internetowych.

Ponad 90 proc. użytkowników nigdy nie szukało medycznego wsparcia z powodu złego samopoczucia po zażyciu nowych substancji. Do odczuwania negatywnych efektów ubocznych przyznawała się prawie połowa respondentów.

Najbardziej szkodliwe okazały się: pentedron, alfa-PVP i etkatynon. Najczęściej odczuwanymi skutkami były: agresja i problemy z oddychaniem oraz duszności (zauważane przez około 1/4 respondentów); bóle mięśni, skurcze, szczękościsk oraz przegrzewanie organizmu (zauważane przez około 1/6 respondentów).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH