Najczęstsze nowotwory u dzieci to białaczki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-06-2016, 15:43

Najczęstsze nowotwory u dzieci to białaczki

Nowotwory u dzieci przebiegają bardziej agresywnie niż u dorosłych, ale też dość dobrze reagują na leczenie – poinformowali specjaliści uczestniczący w rozpoczętym w czwartek, 2 czerwca w Katowicach VIII Zjeździe Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Polskim onkologom udaje się wyleczyć ok. 80 proc. małych pacjentów, co pod względem wyników leczenia stawia Polskę na równi z rozwiniętymi krajami Europy Zachodniej. Wyzwaniem jest obecnie ograniczanie toksyczności stosowanych terapii, by zminimalizować jego niekorzystne skutki uboczne.

- Na obecną chwilę jesteśmy w stanie wyleczyć ok. 80 proc. pacjentów, co jest całkiem niezłym wynikiem. Cały czas jest jeszcze coś do zrobienia, ale generalnie rzecz biorąc oceniam, że polska onkologia dziecięca wcale nie odstaje od krajów Europy Zachodniej - powiedział PAP przewodniczący komitetu naukowego i organizacyjnego zjazdu oraz kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu nr 1 w Zabrzu, prof. Tomasz Szczepański.

Najczęstsze nowotwory u dzieci to białaczki, które stanowią od 25 do nawet 30 proc. przypadków rozpoznań złośliwej choroby nowotworowej u dzieci. Kolejne pod względem częstości występowania to guzy ośrodkowego układu nerwowego i chłoniaki.

- Najczęściej nowotwory u dzieci to nowotwory bardzo agresywnie przebiegające, ale z drugiej strony też dość dobrze reagują na leczenie, poza tym dzieci są też w stanie znieść więcej leczenia, są bardzo dzielne. Taką intensywność ilość leczenia, jaką dzieci przechodzą, u dorosłych bardzo rzadko się stosuje - podkreślił prof. Szczepański.

Jak ocenił kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i konsultant krajowy w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk, główne wyzwanie to ograniczenie toksyczności objawów ubocznych i późnych powikłań po zastosowanej chemioterapii.

- Chcemy obniżyć toksyczność, utrzymując dobre wyniki leczenia, z tego względu trwa poszukiwanie takich leków, które będą bardziej precyzyjnie uderzały w komórki nowotworowe, nie niszcząc, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek, narządów, tkanek - powiedział PAP.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH