Najczęstszym czynnikiem POChP jest palenie tytoniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-12-2015, 09:48

Najczęstszym czynnikiem POChP jest palenie tytoniu Choroba palących papierosy

Zimą wiele osób narzeka na przeziębienia, jednak utrzymujący się kilka tygodni kaszel może świadczyć o poważnej chorobie płuc, takiej jak POChP – ostrzegali w środę, 16 grudnia, eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotr Dąbrowiecki powiedział, że utrzymujący się 12 tygodni kaszel, któremu na dodatek towarzyszy duszność, należy jak najszybciej zgłosić do lekarza rodzinnego lub pulmonologa i wykonać badanie spirometryczne (wydolności płuc).

- Objawy te mogą świadczyć o rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest jednym z najczęstszych schorzeń dróg oddechowych, ale rzadko wciąż wykrywanym” – powiedział.

Podejrzewa się, że na POChP cierpi w Polsce około 2 mln Polaków, ale tylko u 400 tys. chorych została ona dotąd wykryta. Jest to najczęstsza choroba płuc po 40. roku życia (u osób młodszych, przed czterdziestką, dominują alergie i astma).

- Liczba chorych na POChP będzie wciąż wzrastać. Do 2030 r. wśród chorych przed 70. rokiem życia zwiększy się ona o 50 proc., a po siedemdziesiątce – o 150 proc. – powiedziała prof. Ryszarda Chazan z katedry i kliniki chorób wewnętrznych, pulmonologii i alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według specjalistki, wczesne wykrycie tej choroby ma decydujące znacznie dla powodzenia leczenie, ponieważ nie można jej wyleczyć, dostępna terapia pozwala jedynie zatrzymać jej rozwój: - Późne wykrycie POChP sprawia, że chory ma coraz częstsze zaostrzenia choroby i wchodzi w ciężką jej postać, która całkowicie wyłącza go z aktywnego życia.

Dr Dąbrowiecki wyjaśnił, że przewlekła obturacyjna choroba płuc jest połączeniem rozedmy płuc i przewlekłego zapalenia oskrzeli, co prowadzi do systematycznego zmniejszania się pojemności płuc. Podobnie jak w astmie powstaje zwężenie dróg oddechowych, które utrudnia oddychanie, ale jednocześnie dochodzi do uszkodzenia części oddechowej płuc.

Najczęstszym powodem POChP jest palenie tytoniu. Z danych przedstawionych podczas spotkania wynika, że na tę chorobę cierpi co trzecia osoba uzależniona od nikotyny. - Wypalanie przez co najmniej 10 lat jednej paczki papierosów dziennie powoduje powstanie w płucach stanu zapalnego, sprzyjającego m.in. przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc – wyjaśniał dr Dąbrowiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH