Najczęstszym wskazaniem do przeszczepu wątroby są powikłania HCV i HBV

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-05-2016, 14:54

Najczęstszym wskazaniem do przeszczepu wątroby są powikłania HCV i HBV

W Polsce wykonano już ponad 3,8 tys. przeszczepów wątroby, wyniki tego leczenia są na dobrym poziomie. Jednym z głównych wskazań do przeszczepu są powikłania wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV).

Jak przypomina prof. Piotr Małkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pierwszą udaną transplantację wątroby przeprowadzono w 1967 r. w USA. W Polsce działania w tym kierunku podjęto pod koniec lat 80., ale za pierwszy pomyślny zabieg uznaje się operację przeprowadzoną w 1990 r. w Centrum Zdrowia Dziecka.

W 1994 r. przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby u osoby dorosłej. W 1999 r. odbyła się pierwsza w Polsce operacja pobrania i przeszczepienia fragmentu wątroby od żywego dawcy - rodzica dla jego dziecka.

W sumie w latach 1987-2015 w Polsce przeprowadzono 3 tys. 832 zabiegi przeszczepu wątroby. -n Nie możemy się wstydzić wyników, mamy dokładnie takie same jak w renomowanych ośrodkach europejskich, a w niektórych wypadkach nawet nieco lepsze - podkreślił prof. Małkowski.

Również prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Krzysztof Zieniewicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ocenił, że polskie wyniki leczenia są na dobrym poziomie.

- Oczywiście w stosunku do osiągnięć i chociażby liczby transplantacji w dużo bogatszych krajach, jak Niemcy, Włochy, Francja czy Wielka Brytania mamy jeszcze sporo do nadrobienia. Podstawową barierą jest niedobór narządów do przeszczepienia. Mamy też za mało w stosunku do potrzeb ośrodków transplantacyjnych - powiedział.

Jak zaznaczył, najczęstszym wskazaniem do przeszczepu wątroby są powikłania wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz B - to ponad 60 proc. wskazań. Kolejne to nowotwór, poalkoholowa niewydolność wątroby oraz choroby autoimmunologiczne.

Jak wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, czyli HCV, należy do bardzo ważnych problemów zdrowia publicznego. Wynika to z faktu, że wiele osób jest zakażonych - dane szacunkowe mówią, że ok. 200 tys. Polaków żyje z zakażeniem HCV.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH